top of page

פורטל ידע

על חברות מחשבים שהיו ונעלמו

 

פינת רגע של היסטוריה


אריה עמית | יועץ אסטרטגי, חבר נשיאות הלשכה

מקור | McKinsey & Company 

השבוע פגשתי חבר והזכרנו בשיחתנו את חברת שירותי המחשוב מלם תים, שאלתי אותו אם הוא יודע מה מקור השם תים? ובכן, השם תים הוא ראשי התיבות של תומס, יגאל ומאיר שהקימו בשנות השבעים של המאה הקודמת את הנציגות של חברת דאטה ג'נרל בארץ.


התזכורת על דאטה ג'נרל האיצה בי לבדוק מה קרה עם חברות מחשבים נוספות שהכרתי בקריירה שלי ונעלמו מהמפה, אין ספק, היו כמה ספקי מחשבים שפעם הובילו את התעשייה אבל בסופו של דבר נעלמו עם הזמן. הנה כמה דוגמאות:


דאטה ג'נרל

שהייתה ידועה בקו הפופולרי של מיני מחשבים מחלקתיים מסדרת Nova שהיו בשימוש נרחב ביישומים מדעיים והנדסיים. זה הזכיר לי שבשנות השירות שלי בממר"מ ובממכ"א רכשנו מחשבים אלה לטובת מערכות תומכות הלחימה בצה"ל והתבססנו עליהם בבניית מרכזי הרישום (מרשמ"ים ) בפיקודים, בשרשרת החיול בבקו"ם ועוד וחיברנו אותם בתקשורת למערכים המרכזיים בממר"ם.נאבקה לעמוד בקצב השינויים המהירים בתעשיית המחשבים, במיוחד עליית המחשבים האישיים והמעבר לסטנדרטים פתוחים. בסוף שנות השמונים ותחילת שנות התשעים החלה החברה לאבד נתח שוק ורווחיות, והיא נרכשה בסופו של דבר על ידי EMC Corporation ב-1999.


(Digital Equipment Corporation) - DEC

הייתה ספקית מחשבים מובילה במהלך יותר משלושים שנה משנות ה-60, עד ה 90 של המאה הקודמת. היא הוקמה ע" שני בוגרי MIT קן אולסן והרלן אנדרסון והם ייצרו סדרה של מיני מחשבים מצליחים, כולל ,PDP-11 VAX ושרתי alpha שהיו פופולריים בקרב אוניברסיטאות, מעבדות מחקר ועסקים. בנוסף למחשבים, ייצרה גם מוצרי תוכנה תשתיתיים עבור המחשבים שייצרה. בשיאה, הייתה חברת המחשוב השנייה בגודלה, אחרי חברת .IBM.בארץ החלה לפעול ב 1973 עם קצב גידול מרשים תפסה החברה מעמד של חברה מובילה גם בצה"ל, בתעשייה ובממשלה. זכיתי לעבוד בה בתחילת שנות ה90 ולהנות מה DNA המיוחד שלה המלווה אותי עד היום. עם זאת, DEC לא הצליחה לעמוד בקצב השינויים המהירים בתעשיית המחשבים, במיוחד המעבר למחשבים אישיים, והם נרכשו בסופו של דבר על ידי קומפאק ב-1998.


Control Data Corporation - CDC

נוסדה בשנת 1957 על ידי וויליאם נוריס וסימור קריי, והיא הפכה במהירות לשחקן מרכזי בתעשיית המחשבים. בשנות ה-60, CDC ייצרה כמה ממחשבי העל החזקים בעולם, כולל CDC 6600 ו-CDC 7600. מחשבים אלו שימשו למחקר מדעי, חיזוי מזג אוויר ויישומי מחשוב בעלי ביצועים גבוהים אחרים. בשנת 1965 פתחה החברה סניף בישראל בשם "קונטרול דאטה (ישראל) בע"מ",[5] ובין השאר הותקנו מחשבים מתוצרתה באוניברסיטאות.


Burroughs

בורוז - נוסדה בשנת 1886 בשם "חברת האריתמומטרים האמריקאית", בשנות ה-50 וה-60 ייצרv בורוז סדרה של מחשבי מיינפריים מצליחים, כולל ה-B5000 וה-B6500. עם זאת, החברה נאבקה בשנות ה-70 וה-80, כאשר התחרות מצד IBM וחברות אחרות התגברה. הנציגות בישראל הוקמה ע"י חברת תמכין שבהמשך הועברה לבעלות בלל מערכות. בשנות השבעים רכשה ממר"מ מספר תחנות עבודה TC500שולחניות שחוברו למחשב המרכזי ונתנו שירותים מקומיים בבקו"ם, במת"ש ועוד. בשנת 1986 התמזגה בורוז עם Sperry Corporationוהקימו את חברת יוניסיס.


Sun Microsystems

הייתה ספקית מובילה של תחנות עבודה ושרתים למחשבים במהלך שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000. המוצרים שלהם היו בשימוש נרחב בתעשיות כמו פיננסים, טלקומוניקציה וממשל. עם זאת, סאן התקשתה להתחרות בחברות גדולות יותר כמו IBM ו-HP, והן נרכשו בסופו של דבר על ידי Oracle Corporation ב-2010.

קומודור - קומודור הייתה ספקית מחשבים פופולרית במהלך שנות ה-80, במיוחד באירופה ובצפון אמריקה. הם ייצרו כמה מחשבים ביתיים מצליחים, כולל קומודור 64, שהיה אחד מהמחשבים הנמכרים ביותר בכל הזמנים. עם זאת, קומודור נאבקה לעמוד בקצב השינויים המהירים בתעשיית המחשבים, במיוחד המעבר למחשבים תואמי IBM, והם הגישו בקשה לפשיטת רגל ב-1994.


(Silicon Graphics) - SGI

הייתה ספקית מובילה של תחנות עבודה למחשבים במהלך שנות ה-90. המוצרים שלהם היו בשימוש נרחב בתעשיות כמו מדיה ובידור, מחקר מדעי וממשל. עם זאת, SGI נאבקה להתחרות בחברות גדולות יותר כמו HP ו-IBM, והן הגישו בקשה לפשיטת רגל ב-2009.


טנדם מחשבים

נוסדה בשנת 1974 והייתה ספקית מובילה של מערכות מחשוב חסינות תקלות. המוצרים שלהם היו בשימוש נרחב בתעשיות כמו פיננסים, טלקומוניקציה וממשל. עם זאת, טנדם התקשתה להתחרות בחברות גדולות יותר כמו IBM ו-HP, והן נרכשו בסופו של דבר על ידי קומפאק ב-1997.


אלו הן רק כמה דוגמאות של ספקי מחשבים שפעם הובילו את התעשייה אבל בסופו של דבר נעלמו עם הזמן. תעשיית המחשבים מתפתחת כל הזמן, וחברות חייבות להסתגל במהירות כדי להישאר רלוונטיות.

Comentários


bottom of page