top of page

פורטל ידע

מנמ"ר (CIO) או מנהל טכנולוגיה עסקית ראשי (CBTO)


ערך: אריה עמית

יועץ אסטרטגי וחבר נשיאות הלשכה

 כשהתפקיד המנמ"ר (CIO) מתרחב הרבה מעבר לשורשיו בני עשרות השנים ומנהלי הטכנולוגיה הבכירים ממתגים מחדש את המחלקות שלהם לעידן הדיגיטלי, רבים משנים גם את תארי המנהלים. 

השם CIO אומר הרבה, יש הרבה בשם, הגיע הזמן לחדש את כותרת ה-CIO כך שישקף עד כמה הטכנולוגיה אינטגרלית לעסקים. ה CIOs הראשונים שאבו את סמכויותיהם מההיבט הטכני של עולם טכנולוגית המידע. במהלך השנים התפקיד רכש לעצמו חשיבות וערך הולכים וגדלים בארגון המודרני עד שהפך לשילוב של מימדים מהעולם העיסקי והטכנולגי גם יחד.


הCIOs של היום חייבים להיות רב מימדיים יותר מכל CXO אחר. הם לא יכולים להסתפק בעבודה ברמה האסטרטגית אלא להבין ולהתמודד עם הפרטים הקטנים.

ה CIO הוא גם עו"ד, גם טכנולוג, גם מתווך וגם סוכן שינוי. הוא מרגיש בבית גם בנושאים עיסקיים כמו בנושאים טכנולוגיים. די בטוח לומר שגם בעתיד ה CIO יתמודד עם מטלות, תפקידים ואחריות שלו התנסה בהם – זהו טבעו של התפקיד.


ה CIOs נדרש לראיה רוחבית של המערכות בארגון. למעשה, אין ברמה הניהולית הבכירה בעל תפקיד אחר שנדרש ליכולת אינטגרציה שכזו. ה CIO נדרש להיות אינטגרטור, מתווך ומפשר בעת ובעונה אחת.


טכנולוגיות המידע לא מפסיקות להתחדש ולצמוח בקצבים אדירים תוך שיפור יכולותיהן – ה CIO חייב להיות עם היד על הדופק, להתעדכן ולהבין את המגמות החדשות ובעיתוי המתאים ליישמם ליצירת ערך עסקי גבוה יותר.

החדשנות לא פוסחת גם על האופן בו מתנהלים העסקים ומתפתחים השירותים של הארגון – ה CIO שותף מלא למימוש החדשנות גם אם אינו אחראי לה ולשם כך עליו להכיר את המודיעין העסקי הרלוונטי ואת השלכותיו.

אנחנו, אנשי הטכנולוגיה שיבשנו והגדלנו כל כך הרבה תעשיות, ובכל זאת התואר נשאר למרות שאנחנו בעיקר  מדברים הים על מובילים דיגיטליים ומנתחי DATA עכשיו.


ואכן, ניתן לראות, לדוגמא כי כמעט בכל משרדי הממשלה והרשויות הממשלתיות שונה השם ל"מנהל אגף טכנולוגיות דיגיטליות ומידע" , במרבית הבנקים וחברות הביטוח הם נקראים מנהלי "חטיבת הטכנולוגיה", יש גם ארגונים שאימצו את המסגרת של "אגף טכנולוגיות עסקיות".


נתקלתי לאחרונה במאמר בנושא ב CIO.COM הממליץ על שימוש בתואר Chief Business Information Officer (CBTO) – מנהל טכנולוגיה עסקית ראשי.

במקביל, גם CxOs אחרים ממתגים מחדש את שם המחלקה שלהם ומשתמשים במילים 'טכנולוגיה', 'דיגיטל' ו'עסקים' בשמות המחלקה שלהם. דוגמאות: שיווק דיגיטלי, תפעול טכנולוגי, חדשנות טכנולוגית ועוד.

ה-CIOs/CDOs/CTOs  הטובים ביותר כיום מתכוונים לחבר את הצוותים  שלהם עם הלקוח במגמה לתאם את ה-IT עם העסק “Business and IT Alignment”.


מנהלי טכנולוגיה בעלי חזון מטמיעים חשיבה תרבותית חדשה לפיה "אנחנו העסק ואנחנו צריכים להופיע קודם כל כאנשי עסקים, ואחר כך כאנשי טכנולוגיה", המנהלים האלה גם מאמנים את אנשיהם להציג את עצמם בדרך זו, לעסוק כיועצים מהימנים וכשותפים אסטרטגיים. אלה הם המנהלים שנמצאים כבר מהפגישה הראשונה על יוזמות עסקיות חדשות.


יש יואמרו שתואר ה-CIO עובד מצוין מכיוון שרוב המנהלים מזהים את ה-CIO כמנהל הטכנולוגיה הראשי של הארגון או תחום עסקי מוגדר. מה שבאמת התפתח הן הציפיות מהתפקיד, שהתבסס במקור על תפעול IT ולאחר מכן התקדם לשותפות עם מנהיגים עסקיים בביצוע תוכניות.


עם זאת, מנהלי מערכות מידע מובילים כיום חייבים לספק תוצאות עסקיות ולהוביל תיקי השקעות, כמו גם לתעדף פעילויות להפחתת סיכונים, להדריך פורצי דרך דיגיטלית ולתמוך בטרנספורמציה דיגיטלית כיכולת ליבה ארגונית.   

אולי, הגיע הזמן שהארגונים יכירו שאין יותר תפקיד של CIO אחד אלא שכבות של CIOs . ראש הטכנולוגיה צריך להיות מוביל דיגיטלי ולכן נראה שהשם CBTO מתאים.


בפגישת של ההנהלה הבכירה, האדם שיושב שם עם התואר של CBTO לא מדבר על Keep the Lights on והחיבור לאינטרנט ובאילו טכנולוגיות משתמשים. הוא מדבר על איך העסק קולט את מערכת היצור החדשה ומה התועלות שקבלנו ממנה.  


התואר CBTO יעיל מכיוון שהוא עוזר לטשטש את הקווים בין טכנולוגיה לעסקים ומשרה תחושה שכולם במחלקת ה IT נמצאים שם כדי לשרת את העסק. כל מה שאנחנו בונים, יוצרים, כל הטכנולוגיה שאנחנו מפעילים במרכזי הנתונים שלנו והתשתית, הכל נותן שירות לעסק.


אז בעבר היה לנו מנהל מיכון, התקדמנו למנהל מחלקת המחשב וממנו למנהל מערכות מידע (MIS) ולמנהל מערכות מידע ראשי (מנמ"ר-CIO), האם אנחנו מוכנים למנהל טכנולוגיה עסקית ראשי (CBTO)?

Comments


bottom of page