top of page

פורטל ידע

טור דה פרנק | יולי 2022


מאת: מאת: אלי פרנק – יו"ר הלשכה 


על מיתוג ותעסוקה

איך מיתוג נכון יכול לסייע גם בשימור וגיוס עובדים

מוקדם יותר החודש היה אירוע חגיגי במיוחד, יום הולדת 63 של ממר"ם, שארגנה עמותת בוגרי ממר"ם בהשתתפות בוגרי היחידה ו-"אחיותיה" (יחידות המחשב של צה"ל) לדורותיהם. התכנסנו כולם למינגלינג מרגש, הרמת כוסית ושמענו סקירות והרצאות.


אחד הדוברים היה בחור צעיר, בוגר ממר"ם שהשתחרר לפני כמה שנים, הקים סטארט-אפ, גייס חברים מממר"ם, פיתחו מוצר לתפארת שמצליח מאוד, ולפני זמן מה, החברה נמכרה לענק טכנולוגיה בחצי מיליארד דולר! ("אני ומשפחתי מסודרים כלכלית עד הנינים של הנינים שלי...").


הבחור סיפר לנו על התגלגלות הסטארט-אפ ובין השאר על התהליכים שעבר בגיוס המשקיעים. בין השאר סיפר שכשציין בשיחות שהוא מיחידת MAMRAM (עם ניסיון ישראלי לא מוצלח לבטא את ה – R כמו שצריך...), זה לא עשה רושם על אף אחד. הם הכירו 8200, הם התרשמו מ – 81, לא ידעו מה זה ממר"ם. ואז, בפגישת המשקיעים הבאה שלו, עלה לו רעיון והוא הציג שהוא בוגר יחידת 9540 (המספר הצבאי של ממר"ם), ואז פתאום נפתחו עיניים והאוזניים למשמע יחידת יוקרה סודית שלא הכירו עד עכשיו...


בעבר, אם היית אומר שיש לך תואר B.M (בוגר ממר"ם)... זה היה פותח דלתות למקומות עבודה, הרבה יותר מכל תואר או נסיון אחר. ממר"ם היה מותג מוביל בסצנת ההייטק של ישראל. עם השנים המותג הזה נשחק מול המותג העולה של 8200. רבים מיחידת 8200 הם בוגרי ההכשרות של ממר"ם ששובצו שם, אבל במסע יח"צ מרשים של שנים, זו הפכה להיות היחידה המזוהה יותר מכל, כיחידה הטכנולוגית המובילה, זו שממנה יוצאים מובילי ההייטק של ישראל. העובדה שהאקזיט הגדול הראשון של ההייטק הישראלי שהיה כאן, היה של חברה של ישראל מזין וצחי משיח (ממקו), יוצאי ממר"ם, שנמכרה כבר לפני 23 שנה, ב – 1999, ל – CA, ב – 600 מיליון דולר (!), כבר נשכחה. על האקזיט שסיפר הבחור במפגש העמותה, לא שמענו כמשהו שמזוהה עם ממר"ם.


הטור הזה לא נועד לבכות את עליונותה התקשורתית של 8200 על פני ממר"ם, אלא להצביע על כך שמיתוג זה דבר חשוב ביותר, וצריך להשקיע מאמץ במיתוג נכון. זה מסייע גם במיצוב בשוק, במכירות כמובן, אבל מסייע מאוד גם לצרכים פנימיים, של פיתוח "גאוות יחידה", מוטיבציה של עובדים וכמובן ביכולת לשמר ולגייס. בהקשר הזה צמח גם מושג חדש שנקרא "מיתוג מעסיק", כזה שידבר אל עובדים קיימים ופוטנציאליים. במפגש האחרון של פורום המנמ"רים הממשלתי שמובילה לשכת טכנולוגיות המידע, הנושא הזה, של אתגרי תעסוקת ההייטק בממשלה כמעסיק, נדון בהרחבה, ובין השאר הרצתה שם, שרון ישראל, מנכ"לית משותפת ומייסדת חברת השיווק אקסטרה-מייל על "מיתוג מעסיק", והמסקנה שם היתה ברורה – מיתוג נכון של הגוף הממשלתי, עם תרומתו למדינה ואזרחיה, יכול לסייע מאוד בשימור וגיוס עובדים.


ומכאן החשיבות גם להחזיר עטרה ליושנה של המותג ממר"ם. ממר"ם ו-"אחיותיה" (כל יחידות טכנולוגיות המידע שפועלות במסגרת לוט"ם של אגף התקשוב בצה"ל), כמו גם "אופק" בחיל האויר, מקדמות את יעדי צה"ל באמצעות פיתוחים ויישומים טכנולוגיים פוערי פה, לא פחות מ – 8200, וחשוב שלחיילים ולקצינים שם תהיה את התחושה הזו והגאווה הזו. היום כולם רוצים להיות ב – 8200, כולם רוצים לגייס בוגרי 8200. חשוב לחזור למצב שתהיה גאווה לא פחותה להתגייס לממר"ם, שנחזור לערך השוק של התואר "בוגר ממר"ם" כלא פחות מזה של "בוגר 8200". פשוט כי זו האמת, צריך למתג וליחצ"ן נכון. זה אחד האתגרים שהציבה לעצמה עמותת בוגרי ממר"ם בהובלתו של יוסי מלמד.


יש מדד שמפורסם מדי שנה לגבי "מקומות שטוב לעבוד בהם". מדד חשוב ביותר. וכל ארגון שרוצה להצליח בשימור וגיוס, צריך להשקיע לא רק בשכר, בסביבת עבודה, בעניין בעבודה, פרמטרים חשובים ביותר, אלא גם בפרמטר לא פחות חשוב, במיתוג של מקום העבודה. מיתוג החברה / הארגון צריך להיות כזה שלא מדבר רק אל לקוחות קיימים ופוטנציאליים, אלא גם לעובדים קיימים ופוטנציאליים. זה נכון לכלל העובדים ולכלל תחומי העיסוק, אבל בעיקר לתחומים אתגריים של תעסוקת כח-אדם, ובשנים האלו והבאות, אלו עובדי IT, עובדי הייטק.


נחשפתי לאחרונה לסיפור של איש הייטק בכיר בחברת סטארט-אפ מצליחה, שכבר עומדת על רגליה, שבמסגרת כל ההייפ של הביקוש והשכר הגבוה לאחרונה, קיבל גם הוא הצעה מפתה מאוד מאחת מענקיות התוכנה הבינלאומיות. התלבט ארוכות, ובסוף, אחד הדברים שהשפיעו על החלטתו לא להיענות לפיתוי, היה התפיסה שלו את מותג אותה חברה, כחברה שלא נתפסת בעיניו כאטרקטיבית לתעסוקה, שתהיה גאווה להשתייך אליה, למרות שהיא מצליחה מאוד. זו רק דוגמה אחת, מניח שיש הרבה כאלה, ושזה מסביר לנו את העובדה שפתאום ראינו פרסומי חוצות של חברות הייטק במסגרת המלחמה על טאלנטים, שהן השקיעו הון תועפות במיתוג שידבר אל עובדים.


אז אם אתם מעסיקים / מנהלים, בין אם זה ארגונים וחברות שיש להם יחידת טכנולוגיות מידע פנימית ובין אם זו חברה שמפתחת ומוכרת מוצרים ושרותים בתחום זה, תשקיעו במיתוג, מיתוג שוק ומיתוג מעסיק.

Comments


bottom of page