top of page

פורטל ידע

איך לשמר את הרוח היזמית בעת הובלת הסטארטאפ?

 

גבריאל חיון | מנכ"ל המכון הדיפלומטי ונציג GVI בישראל

קובי קלדרון | מייסד ומנכ"ל GVI
 

אופטימיות היא הדלק הרוחני של היזם!


אי אפשר להצליח בפרויקט רב-משתנים כמו חברת סטרטאפ, בלי להיות אופטימיים. לכן, יזמים בונים מודלים עסקיים וורודים ונוטים להפריז בתחזיות הרווחים והקלות לגייס משקיעים ועובדים.

מהצד של ההוצאות – הנטייה היא להמעיט בצפי לתקלות, עלויות, תשלומים ועיכובים.

כשמתחילים את הפיתוח נוכחים שהכסף מתוכנית החיסכון מהבר מצווה והתרומה של המשפחה אינם מספיקים, שקשה לגייס עובדים בשכר נמוך תמורת אופציות, הוצאות המשרד וכלי הפיתוח יקרים והמשקיעים אינם עומדים בתור. הוסיפו לכך עלויות פיננסיות, ריביות, שכר טירחה של עורך הדין, מיסים, הפרשות מעביד, הנהלת חשבונות וביטוחים.

גם אבני הדרך לביצוע מתגלות כלא מציאותיות, כמות הבאגים ענקית, התיעוד של קבלני המשנה מקשה על בדיקת הקוד, משלוחי רכיבים מאחרים ומחירם גבוה מהרגיל. ולמעשה אין סיכוי לעמוד בהשקת הגירסה כמתוכנן.

זה גם השלב בו נוכחים שעלויות השיווק, דיגיטל, מרקום, אנשי מכירות, השתתפות בתערוכות ונסיעות לחו"ל מתחילים להעיק על תזרים המזומנים.


אכן, פרויקטים רבים עולים ונמשכים הרבה יותר מהמתוכנן. כך, נפגע מאוד תזרים המזומנים, ההוצאות מאיימות, הספקים מאבדים את הסבלנות, המשקיעים דורשים תוצאות, קיצוצים ופיטורים והמוטיבציה האירגונית והאישית - צונחת.


במצב כזה – עולים על מדרון חלקלק, בו סיכויי ההתאוששות יורדים מאוד. יזמים, פרויקטורים והעוסקים בעסקאות ארוכות, עלולים להגיע לדיכאון ולשדר את אווירת הדיכדוך על כל הצוות והלקוחות. משבר אמון כזה גורם לביצועים לצנוח עוד יותר.


אנו מציעים יישום של כלים פשוטים:


תכנון פסימי, המניח מראש את התארכות הפרויקט, הוצאות כפולות וחצי מההכנסות

בגישה עסקית אגרסיבית יותר, נדחה תשלומים, נפרוס חובות, נכופף ידיים לספקים ונותני שירותים. ומאידך – נדרוש מהלקוחות והמשקיעים להקדים את ההפקדות.

מומלץ לחתוך בעלויות שאינן תורמות לשורת הרווח, כמו רכבי יוקרה, משרדים ואירועים נוצצים, טיסות במחלקה ראשונה ומלונות פאר.

כל השחקנים מבכירי המשקיעים והדירקטורים עד אחרון העובדים והספקים יבינו שהניהול הכספי של החברה הוא אחראי ומבוסס על דוגמה אישית. ובכך יאמינו בחזון.


חגיגה של "ניצחונות קטנים" כאשר מגיעים לאבני דרך בתהליך

כל הצלחה, היא סיבה למסיבה: סיום מוצלח של גירסת אלפא או ביתא, השקה של MVP, הפקת קיט שיווקי, גיוס הון או צוות, פיילוט ולקוח ראשון.

הרמת כוסית כזאת היא זריקת מרץ מטורפת לכל האירגון, כי היא משדרת שקיפות ופתיחות והכרת תודה לכל השותפים להצלחה על המאמץ וההקרבה.


גמישות תודעתית

פיתוח יכולת לחשיבה שמחבקת אתגרים. זהו שריר מיוחד המשלב חתירה למגע עם פתרונות יצירתיים.

כחלק מהתהליך – אנו בונים רשימת התנגדויות, אתגרים ומכשלות צפויים ומפתחים בנק מענים לכל נקודה כזאת.

ההבנה שכמעט כל התנגדות לקוח היא איתות רכישה, מסייעת מאוד בהבנת הצרכים שלו ובהתאמת פתרונות נקודתיים וקריאטיביים לרצונותיו. לדוגמה: לקוח עשוי להתנגד למודל SaaS מכיוון שאינו יכול להתחייב לתשלום חודשי קבוע. הפיתרון יכול להיות מכירה חד פעמית בשווי דמי מנוי ל- 3-5 שנים.

חברת בנקאות השקעות בינלאומית המציעה תכנית האצה לסטארטאפים, סיוע בחדירה גלובלית והשקעות.

 

חברת בנקאות השקעות בינלאומית המציעה תכנית האצה לסטארטאפים, סיוע בחדירה גלובלית והשקעות.

אבחון ראשוני ליזמים ללא תשלום


קובי קלדרון: kobi@gold-ventures.com | 052-525-612

גבריאל חיון : info@diplomaticinstitute.org | 050-606-2000

Comments


bottom of page