פורטל ידע

אופנה וירטואלית


 
מאת: ענת הדדי ביטמן | מעצבת אופנה/חוקרת תרבות ומתמחה בטכנולוגיה בנושא
 
פתח דבר
ברצוני לסקור את המהפכה המתרחשת בעולם האופנה, החדשנות שהצטרפה אל שורותיה. לבחון את נושא האופנה הווירטואלית, והזירות בהן היא מתקיימת.

נקודת המפגש בין אופנה, טכנולוגיה ויצירתיות בדיונית. כחלק מהמהפכה התעשייתית הרביעית המתרחשת כיום בחיינו, בו הכל הופך דיגיטלי ומתקדם.

אורח החיים העכשווי שלנו סופג שינויים בו זמנית בכל התחומים. הפיכה זו, לא פסחה אף על ענף האופנה הקלאסי. תחום האופנה נשען ברובו על תעשיית ה'קראפט'. יתכן והסיבה נעוצה בכך, כי הדרך של אופנה, לייחד את המוצר ולהעניק לו ערך מוסף, הייתה דרך סיפור של מורשת ומלאכה. הוא מוגדר כ- LOW TECH כנראה מכיוון שמרבית מהטכנולוגיות המשמשות לייצור בגדים לא השתנו במאה השנים האחרונות באופן משמעותי והפיצוי לכך בא לידי ביטוי בעבודה זולה בתת תנאים במדינות עולם שלישי. השוק נמצא כבר כמה שנים במשבר.

ענף האופנה המסורתי נשחק, עלויות הבגדים מאוד נמוכות והמרדף אחרי ייצור המוני, מזהם את כדור הארץ. תעשיית האופנה נחשפה בחולשתה, והתברר כי המהיר אינו נטול מחיר. עובדת קיצור זמני האספקה והבגדים הזולים, מתאפשרים רק על ידי ניצול כוח אדם ומשאבי טבע הנדחסים יחדיו, בחתירה לרווחים מקסימליים. יתכן כי חלק ממצב זה, יצר את הנכונות לפתיחות לעדכנות טכנולוגית.


החדשנות בתחום מגיעה בדמות אופנה הווירטואלית. דימויים של בגדים, או שינוי מראה באופן דיגיטלי אשר אינו מחייב לבישה מוחשית של בגד. כעת ניתן רק ל'עטות' אותו על גבי התמונה. נוצר אופן ביטוי עצמי חדשני המחדד את ההבדל בין מה שנצפה באמצעות המסך, לבין היום יום שלנו. רובד של מציאות נוספת.

המדיה בה נצרכת האופנה הווירטואלית, מתרחשת אך ורק באמצעות פלטפורמות דיגיטאליות. היא עשויה פיקסלים ונבנית באופן ממוחשב, מציגה