top of page

פורטל ידע

המערבולת הדיגיטלית – תמונת מצב מעודכנת לשנת 2023


מאת: רז הייפרמן | יועץ בכיר לטרנספורמציה דיגיטלית ודירקטור BDO Digital וחבר נשיאות הלשכה 


הטרנספורמציה הדיגיטלית ממשיכה להיות אחד הנושאים הנמצאים במקום גבוה בסדר היום של רוב הארגונים. כל הארגונים מחפשים דרכים לשילוב טכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות בתחומי הפעילות השונים בארגון, שילוב המביא לשינויים משמעותיים בחוויית הלקוח, בתהליכים העסקיים וביישום מודלים עסקיים חדשניים, כלומר התאמות בצורת עשיית העסקים בעידן הדיגיטלי.


אחת השאלות המרתקות היא כיצד הטרנספורמציה הדיגיטלית משפיעה על הענפים העסקיים השונים – מיהם הענפים המושפעים ביותר, ומי הם המושפעים באופן חלש ואולי כלל לא. המרכז הגלובלי לחקר הטרנספורמציה הדיגיטלית, בראשות פרופ' Michael Wade, שיתוף פעולה של בית הספר למנהל עסקים IMD וחברת Cisco, ביצע מחקר אמפירי להבנת השפעת המערבולת הדיגיטלית (Digital Vortex) על הענפים השונים. תוצאות המחקר הראשון פורסמו בשנת 2015 תחת הכותרת "Digital Vortex – How Digital Disruption is Redefining Industries" (https://cutt.ly/45D6TAg). מאז, הם עוקבים אחר השינויים והדינמיקה של המערבולת הדיגיטלית ומפרסמים כל שנתיים, דוח מצב המעודכן. במאמר הנוכחי נציג את התמונה המעודכנת לשנת 2023.


תמונת 2023


המחקר הראשון פורסם בשנת 2015 והתבסס על מידע משאלונים שהופצו ל 941 מנהלים, ב 13 מדינות, מ 12 ענפים עסקיים, בעלי מחזור המכירות שנע בטווח שבין כ 50 מיליון דולר ועד ליותר מ 10 מיליארד דולר. המחקר השתמש במטאפורה של מערבולת ומדד את המרחק של כל ענף עסקי מעין המערבולת הדיגיטלית. לאחר פרסום המחקר כתבתי את המאמר "המערבולת הדיגיטלית" שפורסם במגזין אנשים ומחשבים (עמודים 38 ועד 43) https://fliphtml5.com/xsjz/ooey/basic. החוקרים המשיכו במעקב אחת התפתחות המערבולת הדיגיטלית ופרסמו מחקרים ב 2019 ו 2021 (ראו לינקים בסוף מאמר זה). בעקבות דוח 2021, פרסמתי את המאמר "המערבולת הדיגיטלית – תמונת מצב ל 2021" (https://www.pc.co.il/featured/341203).לאחרונה פורסם הדוח העדכני לשנת 2023. במחקר זה השתתפו 650 מנהלים בכירים ממספר מדינות. המנהלים התייחסו לתובנות שלהם באשר לשיבוש הצפוי בענפים שלהם ואת דעתם לגבי הקרבה של הארגון שלהם לעין המערבולת.


המחקר של 2023 הציף את העובדה שענף מוצרי ושירותי הטכנולוגיה עבר למקום הראשון מבחינת הקרבה לעין המערבולת. טכנולוגיה כגון Chat GPT הגיעה ל 100 מיליון משתמשים תוך חודשיים ומאתגרת מודלים עסקיים מוכרים וענפים שממוקדים בייצור תוכן. רבים מאמינים שלטכנולוגיה זו יש פוטנציאל להופעה של גל חדש של ארגונים בדומה לארגונים שצמחו לאחר הופעת הסמארטפון (כמו Uber, Airbnb ואחרים שהצליחו לשבש ענפים גדולים).


במקום השני נמצא ענף החינוך (שהיה במקום השישי במחקר 2021). מגפת הקורונה האיצה את השיבוש בענף זה עם המעבר להוראה ולמידה מרחוק וזאת לאחר שנים של התקדמות איטית של יישום טכנולוגיות דיגיטליות במוסדות החינוך. רובם משתמשים במוצרים כמו זום, AR, VR, ביג דאטה ואנליטיקה מתקדמת שמאפשרים שיפור בחוויית הלמידה וביכולת ההתאמה לקצב ההתקדמות המותאם אישית לכל לומד.


במקום השלישי נמצא ענף הפיננסי שעובר שיבוש משמעותי עם הופעת חברות ה FinTech המציעות שירותים פיננסים בצורה קלה ונוחה לעומת השחקנים הפיננסיים המסורתיים. הרגולטורים בכל העולם מקדמים התפתחויות אלה להגברת התחרותיות בענף הפיננסי. בישראל החלו להופיע בנקים דיגיטליים כגון Pepper, One Zero ורבים אחרים. טכנולוגיות כגון Blockchain, מטבעות דיגיטליים ומטבעות של בנקים מרכזיים CBDC, מאיימות להביא לשיבושים נוספים.


השיבוש הדיגיטלי ממשיך גם בענפים אחרים. חלק מהענפים שהיו קרובים לעין המערבולת ב 2021, התרחקו אבל עדיין נתונים לסיכוני שיבוש משמעותיים. למשל ענף המדיה והבידור עבר ממקום ראשון ב 2021 למקום שביעי ב 2023 כתוצאה מהתבגרות ומיזוגים ורכישות. ענף הקמעונאות, שעבר בחלקו למסחר אלקטרוני ויישום של עגלות וחנויות חכמות ללא קופות, עבר ממקום שני ב 2021 למקום שישי ב 2023.


סיכום


המחקר מציג תמונה עדכנית ודינמית על פני השנים, ומציג את התזוזות של הענפים. גם ענפים רחוקים יחסית מעין המערבולת, כגון ענף התעשיה, הופכים לדיגיטליים במהירות יחסית (תוך אימוץ עקרונות Industry 4.0) תוך שימוש בטכנולוגיות חכמות לבניית קווי ייצור חכמים, מדפסות תלת-מימד, IoT, Digital Twins ועוד. גם ענפי הבניה, שהיו רחוקים יחסית מעין המערבולת, מאמצים טכנולוגיות דיגיטליות כגון רחפנים, עגורנים המופעלים מרחוק, משקפי AR ו VR, מדפסות תלת-מימד שמדפיסות חלקי בניין, ועוד. ענף האנרגיה וחברות הגז, שהיו רחוקים יחסית, עוברים שינוי ומשתמשים כיום במיטב הטכנולוגיה הדיגיטלית.


השורה התחתונה של המחקר המשתרע על פני מספר שנים ברורה - אין ענף חסין בפני השיבוש הדיגיטלי. כל ארגון, בלי קשר לענף בו הוא פועל, חייב ליישם את הטרנספורמציה הדיגיטלית כדי להמשיך ולהצליח בשנים הבאות.


לינקים לדוחות המחקר:


דוח 2023:

https://cutt.ly/H5D4gcr

דוח 2021:

https://cutt.ly/ZmrFtAp

דוח 2019:

דוח 2017:

דוח 2015:

https://cutt.ly/8mrFkyAComentários


bottom of page