top of page

פורטל ידע

יזמות – כללי אצבע ועקרונות מנחים להתחלה טובה

 

אריה עמית | יועץ אסטרטגי, חבר נשיאות הלשכה 

יזמות היא הנכונות להקים, לפתח ולנהל פרויקט חדש, תוך כדי נטילת סיכון, למטרות רווח כלכלי או חברתי. אין יזמות ללא סיכונים, בדרך כלל אחוז הנכשלים גבוהה מאד והשאלה המלווה את רב היוזמות היא איך למזער את הסיכון.


5 כללי אצבע להתחלה טובה


1. בדיקת הרעיון - ברכות!, הצלחתם להיוולד בזמן הנכון ביותר בהיסטוריה ליזמות. בשנת 1924 הייתם זקוקים לחנות, סחורה, עובדים ולקוחות ואם לא הצלחתם, בזבזתם הרבה מאד זמן וכסף.

היום, בשנת 2021 כל מה שאתם צריכים הוא רעיון טוב ו 100$, אותם תשקיעו

1. בבניית אתר פשוט ב WIX לחודש עד חודשיים לבדוק אם יש לכם ביקוש. תמורת 12.5$ תוכלו לנסות להבין מה לקוחות פוטנציאליים רוצים ע"י דף יפה, הסבר ברור והרשמה לרשימת המתנה.

2. את יתרת הסכום תקדישו לפרסום, שהלקוחות הפוטנציאליים הראשונים ידעו שאתם קיימים ויוכלו לתת לכם אינדיקציה האם הרעיון שלכם מספיק טוב. אפשר למצוא הרבה תכנים באינטרנט וכדאי לקרוא, למשל, על facebook ads. או google adwords ולהשתמש בהם.


לפני שתשקיעו את ה 100$ הראשונים כדי שתדעו כי אין פתרון בי"ס, אין נוסחה מובהקת להצלחה. אמנם הדרך מרעיון מדהים ליישום חדשני מוצלח רצופה בשלבים כמו: הטפה ושכנוע, הוכחת היתכנות, בניית אב טיפוס, תכנון, נטילת סיכונים, מחויבות, ביצוע ועוד. אך, כל אחד מהם לחוד יכול להוות מכשול ולעצור את הרעיון מלהגיע ליזמות המיוחלת.

בחשיבה אסטרטגית משתמשים במושגים כמו: שינוי מהותי, טרנספורמציה, מהפכה, פריצת דרך, רדיקלי / שינוי פרדיגמה, שינוי כללי משחק, מחוץ לקופסא ועוד. אך בסופו של עניין ברמה התכליתית מתמקדים ב: בעיה, שוני, ניסוי, אב טיפוס, תכנון ועצוב.

חשוב מאד שמישהו בצוות שלכם יודע לתכנת!!. תמצאו עשרה אנשים שיכולים להיות משתמשים. דברו איתם. האם הם היו רוצים להשתמש במוצר או בשירות? אל תפחדו לספר ולשתף אותם - 99% לא יגנבו לכם את הרעיון, אך 99% שתלמדו דברים שבלעדיהם תכשלו.

זו בדיקה ראשונית של השטח והיא אינה אובייקטיבית. אבל, אם אף אחד לא מעוניין, יתכן שיש אולי בעיה.


1. איפה הכסף? - שאלת מפתח היא איך המוצר יכניס כסף? בין המודלים המקובלים היום נמצא את האתר שיציג תשלום דמי מינוי חודשיים או אפליקציה שתעלה דולר או הכנסה מפרסומות. המודל הכלכלי יכול להשתנות, אך, קשה להעריך "השקעה טובה" של הכסף ושל הזמן שלכם בלי כיוון ראשוני.

יש גם יוצאי דופן, יש יזמים שהפסידו כסף כל שנה וגם נמכרו בסופו של דבר בשווי של מאות מיליונים. לא ממליץ לתכנן להיות יזם כזה, זה כמו לתכנן לזכות בלוטו.


2. התחרות - אין חברה ללא מתחרים. חשוב להכיר את התחרות כדי לדעת איך להתמודד עמה. אם אתם חושבים שאין תחרות – אולי עדיין לא מצאתם ואולי הרעיון לא מספיק טוב. אם מצאתם מתחרים, חשבו מה אתם הולכים לעשות שונה עם המחיר, המוצר או הקהל. תמצאו את הנישה שלכם ותתמקדו, לפחות בתחילת הדרך.


3. יתרון תחרותי - מה אתם מביאים לשולחן שאין לאף אחד אחר? לא כל רעיון מתאים לכל אחד, תבחרו משהו שקרוב אליכם ואתם מבינים בו וסיכויי ההצלחה שלכם יגדלו.


4. חמש שנים - להקים חברת סטארט-אפ לוקח זמן. חמש שנים זו התחייבות בינכם לבין השותפים ולבין הרעיון. האם בעוד חמש שנים, עדיין תרצו לעבוד על הרעיון שבחרתם עם האנשים שבחרתם. רעיונות ואנשים יכולים להשתנות, אבל מדובר בהתחייבות לטווח ארוך.


שלושה עקרונות מנחים


להלן שלושה עקרונות שמומלץ שילוו כל יזם


1. סקרנות - הטכנולוגיות משתנות, מוצרים מתים ונולדים כל יום. תתעניינו, תקראו ותתעדכנו.כדי ללמוד משהו תעקבו כל יום אחרי בלוגים, עיתוני טכנולוגיה, דפים בפייסבוק. אף פעם לא תדעו הכל. אף פעם אל תטעו לחשוב שאתם יודעים הכל.


2. התמדה - יזמים, ממציאים, אמנים, מגלי ארצות, מעטים מצליחים בפעם הראשונה. יש יותר מצליחים בפעם השנייה. הסטטיסטיקה משתפרת בפעם העשירית והלאה. חשוב להפנים שיזמות היא מסע ארוך וצפויות בה עליות ומורדות.


3. כישלון - כישלון הוא חלק מן המשחק וכדאי ללמוד לאהוב אותו. אני לא מצפה שתשמחו להיכשל, אני מצפה שתפיקו את הלקחים. מותר לעשות טעויות, אך לא אותה טעות פעמיים. אם תיקחו אתכם רק דבר אחד מהמאמר הרי הוא:

כישלון שלמדתם ממנו והמשכתם הלאה הוא הצלחה.


לסיכום, לפני שאתם יוצאים להרפתקה תדברו לפחות עם עשרה אנשים, תנסו לתכנן איך תרוויחו כסף, תחקרו מי המתחרים שלכם ומה אתם עושים שונה, וודאו שאתם מביאים משהו לשולחן שאין לאחרים ותחשבו אם אתם רוצים להשקיע שנים ברעיון הזה. ואל תשכחו, אין נוסחאות להצלחה.

Comentarios


bottom of page