top of page

פורטל ידע

תחזית טכנולוגיה לשנת 2024: עידן המגמות הטכנולוגיות המהפכניות


ערך: אריה עמית | חבר נשיאות הלשכה

 לקראת שנת 2024 הבאה עלינו לטובה סרקנו את הרשת והתמקדנו על תחזיות של חברות המחקר והאנליסטים הבולטים בשוק כמו; פורבס, דלויט, גרטנר, פורסטר, IDC ועוד ותמצתנו במאמר כמה מהתובנות הבולטות. בנוף הטכנולוגיה המתפתח במהירות, 2024 צפויה להיות שנה שמחוללת מהפכה במגזרים שונים. מהעלייה האקספוננציאלית של AI Generative ועד לאופקים המתרחבים של Metaverse, הנה הצצה למגמות הטכנולוגיות שיגדירו מחדש את העולם שלנו.


הזרקור מופנה ל AI גנרטיבי

אף אחד לא יכול להכחיש ש-2023 הייתה השנה של בינה מלאכותית. (genAI) היו לה את כל הסממנים של שנת פריצת דרך, עם פעילות בתעשייה כמו מוצרים חדשים ומיזוגים, כמו גם פעילות ארגונית שהתרכזה בתחושת הלחץ להתקדם עם genAI. השאלה האמיתית היא מה ה genAI ובינה מלאכותית בכלל, יביאו ב-2024: האם היא תעמוד בכמות ההייפ האדירה שראינו ב-2023? התשובה הקצרה היא כן. 


הופעתה של Generative AI אמורה לעצב מחדש את יצירת התוכן בתחומים שונים. דמיינו לעצמכם AI יוצר חדשות מותאמות אישית, בגדים בעיצוב אישי, או אפילו מלחין סימפוניות. טכנולוגיה רבת עוצמה זו תשתלב בצורה חלקה ביישומים בכל תחומי שיווק, עיצוב, חינוך ובידור.

ה -AI הגנרטיבי הוא ההתקדמות הטכנולוגית המשפיעה ביותר מאז האינטרנט. ההייפ הראשוני הולך ופוחת. מתחיל שלב מעשי יותר.  באופן לא מפתיע, genAI הוא החוט המקושר המשותף לאורך כל התחזיות שסרקנו לשנת 2024. 

מומלץ לתת עדיפות לניסויים עם genAI כעת.  ואם מישהו עוד לא התחיל לזוז, אז הוא נמצא כבר מאחור.

ה-AI ה גנרטיבי יהיה סוכן שינוי עבור כל הפונקציות העסקיות והתעשיות. ארגוני B2B ישתמשו בו כדי להנחות השקות מוצרים. סוכנויות פרסום ישתמשו בו כדי לפתוח יצירתיות בקנה מידה. 


להלן שלוש מהתחזיות שאיתרנו לשנת 2024 סביב AI:

  • שישים אחוז מהעובדים ישתמשו בבינה מלאכותית משלהם כדי לבצע את תפקידם ומשימותיהם. עובדים עוקפים את מדיניות האבטחה של הארגון שלהם מכיוון שהם מרגישים שזו הדרך היעילה ביותר לעשות את מה שהם צריכים כדי לבצע. AI  זה לא ישתנה בשנת 2024, בינה מלאכותית צל תיווצר כאשר ארגונים הנאבקים לנהל בעיות רגולציה, פרטיות ואבטחה לא יוכלו לעמוד בקצב הנרחב של הבא-בעצמך- (BYOAI)  בנוסף לכלי genAI בלבד, העובדים ישתמשו גם בתוכנת AI בבעלות אישית לעבודה, מה שיוסיף לתנופת ה-BYOAI בשנה הקרובה.

  • 85 אחוז מהארגונים ירחיבו את הבינה המלאכותית עם מודלים של קוד פתוח.  הזינוק של 2023 של ניסויים ואימוץ genAI הונע ברובו על ידי המודלים הקנייניים של.  OpenAI עם זאת, ככל שארגונים מתעסקים יותר בבעייתיות של בנייה עם genAI, , רבים מהם פונים למודלים של קוד פתוח כגון GPT-J, BERT ו-FLAN-T5. שחרור של משפחות דגמים ניידות כמו Llama 2, Hugging Face והשקעות תאגידיות ביוזמות אלו יאיצו עוד יותר מגמה זו. 

  • חברות ביטוח גדולות יציאו ביטוח סיכון בינה מלאכותית. הנטייה של GenAI לשגיאות משנה את ניהול הסיכונים. חברות הביטוח ינסו לסגור פרצות כיסוי תוך הרחבת רשימת ההחרגות שלהן סביב שגיאות בינה מלאכותית. 


בינה מלאכותית ולמידת מכונה


בינה מלאכותית (AI) נותרה טרנד טכנולוגי חלוצי עם השפעות מרחיקות לכת על חיי היומיום והתעשיות. היכולות שלו בזיהוי תמונות, אפליקציות ניווט ועוזרים אישיים היא רק ההתחלה. התפקיד המתפתח של בינה מלאכותית כולל ניתוח חזוי עבור אופטימיזציה של משאבים, ניתוח התנהגות לקוחות דינמי, ואפיקי עבודה חדשים בפיתוח, בדיקות ומדעי הנתונים. Machine Learning, תת-קבוצת בינה מלאכותית, מגבירה את הביקוש לאנשי מקצוע מיומנים במגזרים שונים, וחוזה עלייה בתפקידים חדשים עד 2025.


דאטה -  הכוח המניע


הנתונים נותרו מכריעים בעיצוב ההתקדמות המודרנית. צפו להתמקדות מוגברת באיסוף נתונים, ניתוח ויישום. החל מעסקים המייעלים את הפעילות ועד ממשלות הממנפות נתונים לקביעת מדיניות מושכלת, ניצול הנתונים יהיה מכריע בצעדים טכנולוגיים.


המכשירים החכמים בעלייה


המכשירים שלנו מתפתחים ליישויות אינטליגנטיות. דמיינו מקררים שמזמינים מצרכים או מכוניות בנהיגה עצמית מנווטות בנופים עירוניים. המיזוג של AI ו-IoT מבטיח בתים חכמים יותר, חיזוי צרכים והתאמה אישית של סביבות על סמך העדפות אישיות.


הגברת כוח מחשוב


למרות האטה של ​​חוק מור, החיפוש אחר כוח מחשוב משופר נמשך. פריצות דרך בעיצוב שבבים, מדעי החומר ומחשוב קוונטי יובילו לעיבוד מהיר ויעיל יותר, ויפתחו אפשרויות חדשות בתחומים שונים.


השימוש בענן (GPU)


השנה הקרובה תביא שורה של אתגרים לספקי הענן וללקוחותיהם כשהם מתמודדים עם הכוחות המפריעים של הבינה המלאכותית. ההשפעה של בינה מלאכותית על שוק הענן ברורה מספיק: למכשירי היפר-scalers יש את ההיקף לארח GPUs שאחרת מאמצים את קיבולת מרכז הנתונים והכיסים. לקוחות רוצים את מעבדי ה-GPU  שהם קריטיים ל-AI, ולשלושת ספקי הענן הגדולים יש הרבה מהם - אבל רחוק מכולם. למעשה, סביר להניח שהם יושפעו מכל מחסור באספקת שבבים. ספקי ענן חדשים עם GPUs צצים, כמו גם חברות טכנולוגיה מתחדשות עם הצעות מוכנות לשוק, כדי לאפשר אימוץ AI רחב יותר בקרב לקוחות.


The Expanding Metaverse


ה- Metaverse, תחום וירטואלי לעבודה ולפנאי, עומד להתרחבות משמעותית. התקדמות טכנולוגית ב-VR/AR, תאימות משופרת בין פלטפורמות וחוויות סוחפות יהפכו את Metaverse לנגיש ומושך יותר.


שוק התוכנה הארגונית מתעורר לחיים


שנת 2024 טומנת בחובה הבטחה משמעותית לשינוי וחדשנות.  ספקי תוכנה ארגוניים מוכנים לא רק לענות על הצרכים המתפתחים של ארגונים אלא גם לחולל מהפכה באופן שבו תוכנה נצרכת ומושקעת. טרנספורמציה זו תעסוק בנושאים קריטיים כגון אימוץ ענן, AI (genAI) יצירתי עבור תוכנות ארגוניות, אסטרטגיות ממשל אחראי ואתי , ושילוב פונקציונלי עמוק יותר עם העסק כדי לשפר את היכולות הארגוניות. ככל שארגונים יאמצו מנדט מודרניזציה, גם שוק התוכנה הארגונית יתפתח כדי להישאר תחרותי ולגשר על הפער מול מתחרים חדשים .


להלן כמה מהתחזיות עבור תוכנה ארגונית ב-2024:

  • המאמצים המאוחרים (Late Adopters) יעברו סוף סוף ל-SaaS  כשרק 25% יישארו מאחור. בעוד שחלק מקטגוריות התוכנה הארגוניות כבר הפכו רוויות ברכישות בענן, קטגוריות המאמצות כמו ניהול שרשרת אספקה ​​ו-ERP עדיין הראו מספר משמעותי של רכישות מקומיות עד כה. אבל התנגדות ארגונית והצעות ענן לא בשלות הן לא המכשולים שהיו פעם.  בשנת 2024, צופים כי קטגוריות המאמצים המאוחרים יפחתו ל-25% מרכישות תוכנה ארגוניות חדשות, מה שיוביל את ההשקעות בתוכנה כשירות לרוב, של -75 אחוז, שכן ספקים ולקוחות מחפשים חדשנות ושיתוף פעולה טובים יותר.

  • התחייבויות תוכנה ל-genAI יגרמו ל-90% מהחברות להתחדש. יכולות התוכנה המוטמעות ב-genAI ו-ML דורשות מודרניזציה משמעותית כדי להשיג את הרווחים המיידיים מעיבוד מחדש ב-2024.

  • רכישת ספקים גדולה תסחוף את הדור הבא של תוכנות ארגוניות. לאחר שנתיים-שלוש של שקט יחסית בחזית הרכישות עבור ספקי תוכנה גדולים, מצפים לשנה פוריה יותר בשנת 2024. בכלכלה הדוקה המחפשת צמיחה חדשה, רוכשי טכנולוגיה ימשיכו לתעדף רכישות תוכנה שמשפרות את הפעילות העסקית, מגדילות את הפרודוקטיביות , מעלות את חוויות העובדים והלקוחות.  קונים אלה מחפשים פתרונות תוכנה המביאים קישוריות ברמת הארגון, מספקים בעלי יכולות נרחבות.


ההוצאות על IT ברחבי העולם יצמחו ב-8% ב-2024


הוצאות ה-IT ברחבי העולם צפויות להסתכם ב-5.1 טריליון דולר בשנת 2024, עלייה של 8% מ-2023, על פי התחזית העדכנית של Gartner, Inc..

מחיר הענן מגדיל את ההוצאות על תוכנות ושירותי  IT, מגזרי התוכנה ושירותי ה-IT שניהם יראו צמיחה דו ספרתית בשנת 2024, מונעת בעיקר על ידי הוצאות בענן. ההוצאה העולמית על שירותי ענן ציבוריים צפויה לעלות ב-20.4% בשנת 2024, ובדומה לשנת 2023, מקור הצמיחה יהיה שילוב של עליות מחירים של ספקי ענן וניצול מוגבר.


תחזית הוצאות IT ברחבי העולם (מיליוני דולרים)

 

הוצאות 2022

צמיחה 2022 (%)

2023 הוצאה

צמיחה 2023 (%)

2024 הוצאה

צמיחה של 2024 (%)

מערכות מרכז נתונים


227,021

 

19.7

 

237,703

 

4.7

 

260,221

 

9.5

התקנים

766,279

-6.3

689,288

-10.0

722,472

4.8

תוֹכנָה

811,314

10.7

916,240

12.9

1,042,386

13.8

שירותי IT

1,305,699

7.5

1,401,038

7.3

1,547,349

10.4

שירותי תקשורת

 

1,423,128

 

-1.9

 

1,449,286

 

1.8

 

1,497,345

 

3.3

כללי IT

4,533,441

2.9

4,693,556

3.5

5,069,773

8.0

מקור: גרטנר (אוקטובר 2023)


ההוצאות על אבטחת סייבר מניעה גם את הצמיחה בפלח התוכנה. בסקר מנהלי ה-CIO והטכנולוגיה של Gartner לשנת 2024 , 80% מה-CIO דיווחו שהם מתכננים להגדיל את ההוצאות על סייבר/אבטחת מידע ב-2024, קטגוריית הטכנולוגיה המובילה להגדלת ההשקעות. 

AI יצרה פחד אבטחה חדש עבור ארגונים. גרטנר צופה צמיחה דו ספרתית בכל מגזרי הוצאות האבטחה הארגוניות לשנת 2024.


סיכום

בעודנו מתעמקים ב-2024, צפו את המגמות הטכנולוגיות המשנות הללו.  השנה הזו מבטיחה חדשנות מתמשכת, לעצב מחדש את חיינו בדרכים שעדיין לא דמיינו. למרות שהמסלול בפועל עשוי להשתנות, נותרה ודאות אחת: הטכנולוגיה תמשיך את התפתחותה המהירה, ותשפיע באופן עמוק על עתידנו.

Comments


bottom of page