top of page

פורטל ידע

טור דה פרנק | ינואר 2023


מאת: מאת: אלי פרנק – יו"ר הלשכה מה צריכה לעשות הממשלה החדשה לקידום ההייטק בישראל


הממשלה החדשה חייבת להמשיך ולדחוף את ההייטק כקטר המוביל את המשק - הגברת הייצוא, הגדלת היקף התעסוקה, הסבות עובדים יחד עם השפעות הטכנולוגיה על שינוי שיטות ייצור ועבודה, אוטומציה וייעול, שיפור איכות תוצרים ושירותים ועוד.


בקווי היסוד של הממשלה החדשה קיים רק סעיף אחד, לא מספיק נחרץ ומפורט, שעוסק בענף ההייטק - "הממשלה תפעל לקידום ההכשרה וההשכלה במקצועות הטכנולוגיים, לשם מתן מענה הולם לצרכים העדכניים של התעשייה בישראל כגורם צמיחה מרכזי במשק".


קידום ההכשרה וההשכלה הטכנולוגיות הוא אכן נושא חשוב המהווה תנאי בסיסי. מימוש הסעיף בקווי היסוד צריך להתווסף למאמצים לאומיים אחרים של קידום ותעסוקה עבור מגזרים שונים באוכלוסייה. המאמץ צריך להיות מכוון להגדלת התעסוקה בהייטק גם לחרדים, ערבים, נשים, אתיופיים, בעלי מוגבלויות, והיא צריכה למקד ולהרחיב את האוכלוסייה שתוכשר, לפריפריה בכל אזורי הארץ.


אבל הממשלה נדרשת לנקוט צעדים רחבים יותר כדי להבטיח שההייטק ימשיך להיות הקטר כאמור. ראשית, זו תהיה טעות להסתפק בהכשרות בפריפריה ושאוכלוסיות אלה יעברו לעבוד במרכז, שם עדיין מרוכזת עיקר העשייה בהיי טק. הממשלה צריכה להציב כיעד לאומי ולהכשיר את התנאים לכך, שתפותח תעשייה גם בפריפריה, בדרום ובצפון. יש ניצנים, יש קצת, אבל זה רחוק מלהיות מספק.


זאת, בנוסף ליצירת תנאי שוק המעודדים השקעות כפי שעולה ממכתב ההייטקיסטים שפורסם לאחרונה. לא נכון לראות במכתב סוג של התרסה פוליטית, אלא דאגה אמיתית לעתידו של הענף ולהמשך קידומו כמוביל את הכלכלה הישראלית.


הדרך הנכונה היא לייצר את מקומות התעסוקה האלו בנגב ובגליל, ולגרום לאנשים מהמרכז לעבור לשם. באופן כזה, נוכל לתת מענה נכון למספר אתגרים יחדיו – תשתיתיים, תחבורתיים, חברתיים, כלכליים, דמוגרפיים, תעסוקתיים ועוד. על הממשלה, בחוקים ובתקנות, לתת הטבות כלכליות שיעודדו ארגונים וחברות שיקבעו את משכנם שם, הטבות מס לעובדים שיעבדו שם, בטח לאלו שיעברו לגור שם וכד'. הממשלה צריכה לתעדף בניית משרדים ודירות בנגב ובגליל על פני המרכז, היא צריכה לדאוג לתחבורה בכלל ורכבות מהירות בפרט שיקצרו את הטווחים. יש הצהרה כזו בקווי היסוד של הממשלה, צריך תוכניות שתצאנה אל הפועל.


יש בדרום שני ראשי רשויות לפחות שהם 'משוגעים לדבר', חדורי שליחות, מאמינים ועושים לקידום ההייטק בגזרתם – ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' וראשת עיריית ירוחם טל אוחנה. בשבוע שעבר ביקרתי ביחידת בסמ"ח (בית הספר למקצועות המחשב והגנה בסייבר של צה"ל), שעברה לאחרונה לקריית ההייטק גב-ים נגב בבאר שבע. הביקור נערך במסגרת סיור שארגנה שם עמותת בוגרי ממר"ם (ואני גאה להיות כזה). יחידת בסמ"ח היא החלוצה בפרויקט של הקמת קריית התקשוב שם ומעבר יחידת לוטם (ממר"ם ויחידות התוכנה) של אגף התקשוב ויחידת אופק של ח"א.

שמענו בביקור את דבריהם של ראש העיר דנילוביץ, מפקד לוטם ומפקדת היחידה, ונפעמנו. איזה להט, איזו תחושת שליחות, איזה חזון, ובעיקר התרגשנו לשמוע ולראות בעיניים את ההתממשות שכבר החלה של בניית אקו-סיסטם שלם של אקדמיה – רפואה – תעשייה – צבא. התרשמנו שיש בסיס ליצירת עתיד חדש לנגב, על חשבון המרכז, וטוב שכך, וחייבים להמשיך בזה עם חזון ותוכנית ארוכת-טווח של הממשלה. וכך, גם בגליל.


במסגרת פיילוט של רשות החדשנות ב – 2021 להרחבת מעגלי התעסוקה, לקחה הלשכה לטכנולוגיות המידע חלק מרכזי ביצירת אלפי מקומות עבודה חדשים בחברות ITבישראל. הלשכה רואה חובה לעצמה ותהיה מוכנה להתגייס לכל פעילות ממשלתית ואחרת לקידום ההייטק בישראל, ובכלל זה הרחבת מעגלי העשייה לאוכלוסיות השונות ולמרחבים הגאוגרפיים בצפון והדרום.

Commenti


bottom of page