top of page

פורטל ידע

האם אתם באמת עושים טרנספורמציה דיגיטלית או רק שדרוגים דיגיטליים?


מאת: רז הייפרמן | יועץ בכיר לטרנספורמציה דיגיטלית ודירקטור BDO Digital וחבר נשיאות הלשכה רקע


ארגונים רבים אוהבים לתייג את הפרויקטים הדיגיטליים שלהם כטרנספורמציה דיגיטלית. פרויקטים כגון שדרוג אתר האינטרנט, העברת מערכת CRM לענן, אפליקציה חדשה במובייל, זוכים לתואר של טרנספורמציה דיגיטלית כי זה ה Buzzword הכי חם. יש רק בעיה אחת – זו לא טרנספורמציה דיגיטלית. אלה פרויקטים לשדרוג דיגיטלי, הם מרכיבים במסע הדיגיטלי, אבל אינם טרנספורמציה דיגיטלית!

 

למה זה משנה? כי במקום לחשוב ולהתכונן לסביבה העסקית העתידית, סביבה שתהיה שונה מהסביבה העסקית הנוכחית, הארגון ממוקד בשיפור המצב הקיים. טרנספורמציה דיגיטלית מחייבת חשיבה והכנה לסביבה העתידית – מה יהיו המודלים העסקיים חדשים, כיצד להתמודד עם סטארט-אפים ומתחרים חדשים, מהן הטכנולוגיות החדשניות שיביאו ערך ללקוחות, כיצד מתמודדים עם דור חדש של לקוחות, מהי צורת עשיית העסקים העתידית ועוד. הטרנספורמציה הדיגיטלית עוסקת בהכנת הארגון לעתיד (Future-Ready), במקביל לשיפור המודל העסקי הקיים – Fixing the past and creating the future. זהו תהליך אסטרטגי, חוצה ארגון ומובל ע"י ההנהלה ולא אוסף פרויקטים נקודתיים.  

 

ארגונים רבים ראו את המתחולל בסביבה העסקית, ונקטו בפעולות שדרוג בלבד. לאחר שהם הבינו את עומק השינוי, כבר היה מאוחר מדי. רשת חנויות הספרים Borders  לא הבינה את התמורות בשוק הספרים שחוללה Amazon 

והמעבר לרכישת ספרים באינטרנט והופעת ספרים דיגיטליים ב Kindle. רשת חנויות הצעצועים Toys "R" Us לא נערכה כראוי למסחר אלקטרוני. רשת השכרת הווידיאו Blockbuster לא נערכה למהפכת Netflix. מנכ"ל Nokia 

אמר לפני מכירתה למיקרוסופט "לא טעינו בכלום, אבל איכשהו הפסדנו". New York Times חשבה שהקמת חטיבת דיגיטל חדשה ופרסום גרסה דיגיטלית של העיתון, תספיק. החברה לא הבינה את השינוי בהתנהגות הצרכנית, בהרגלי הקריאה והשינוי בתקציבי הפרסום, ולבסוף סגרה את החטיבה החדשה. ארגונים רבים האמינו ששדרוג המודל העסקי הקיים וביצוע התאמות קלות, יספיקו. הם לא הבינו שהגבינה זזה, ונדרשת טרנספורמציה עסקית. ציפוי המודל העסקי הקיים בשכבת סוכר (Sugar Coating), לא מספיק.

 

לעומתם, ארגונים רבים הבינו את עומק השינוי, וביצעו טרנספורמציה עסקית דיגיטלית אמיתית. דוגמאות בולטות Mastercard, The Walt Disney Co., Domino's Pizza, John Deere, Walmart, Air Liquide, Starbucks ועוד.

 

מהי הטרנספורמציה הדיגיטלית

 

ספרו החדש של David Rogers,  מביה"ס למנהל עסקים באוניברסיטת Columbia, פרסם לאחרונה את הספר "The Digital Transformation Roadmap: Rebuild your organization for continuous change". סקרתי את עיקרי ספרו במאמר שלי במגזין הקודם. (לחצו למאמר...)

.

הגדרתו לטרנספורמציה דיגיטלית (DX): טרנספורמציה שמטרתה להבטיח את הצלחת הארגון בסביבה עסקית עתירת שינויים דיגיטליים. הגדרה פשוטה לתהליך שינוי מורכב ומאתגר. הנוסחה שלו:

 

DX = Digital Strategy + Organizational Change

 

הנוסחה מצביעה את האתגר הכפול - אתגר ארגוני לצד אתגר דיגיטלי וטכנולוגי. הסביבה העסקית העתידית תהיה שונה מהנוכחית ולכן כל ארגון, קטן כגדול, חייב להתכונן לקראתה. ארגונים רבים נוטים להתמקד באתגר הטכנולוגי ולהתעלם מאתגר השינוי הארגוני והתרבותי. הם מאמינים שמספיק לבצע מספר שיפורים דיגיטליים במודל העסקי הקיים וקוראים להם טרנספורמציה דיגיטלית, אבל בפועל הם משדרגים את המצב הקיים, ולא באמת מכינים את הארגון לסביבה העתידית.

 

עשר השאלות

 

לאחרונה פרסם David Rogers פוסט מעניין "Are You REALLY Doing Digital Transformation?" (https://davidrogersdigital.substack.com/p/are-you-really-doing-digital-transformation) ובו 10 שאלות שמאפשרות לארגון לבחון האם הוא באמת עושה טרנספורמציה דיגיטלית או רק שדרוג דיגיטלי של המודל העסקי הקיים.


להלן השאלות שמומלץ לשאול:  


IT vs. Business

מי מוביל את התהליך, ה IT או הצד העסקי בשיתוף ה IT? טרנספורמציה אמיתית צריכה להיות מובלת ע"י הצד העסקי בשיתוף עמוק עם ה IT.


Technology vs. Strategy 

האם הפרויקטים ממוקדים בטכנולוגיות דיגיטליות או ממוקדים בפתרון בעיות לקוח ואתגרים ארגוניים, כמו שטרנספורמציה אמיתית דורשת? האם הארגון רואה בדאטה בסיס לאסטרטגיה החדשה?


Maturity vs. Business Metrics 

האם ממדי ההצלחה ממוקדי בשיפור הקיים או בערך ובתפוקות שהמיזמים הדיגיטליים יביאו ללקוח ולארגון?

Digitalization vs. New Growth – האם ההשקעות במיזמים הדיגיטליים נועדו לשפר את היעילות העסקית וחסכון בהוצאות או שחלקם ממוקדים בצמיחה ועסקים עתידיים?


Big Projects vs. Small Bets

האם הארגון מבצע פרויקטים גדולים, כמו פעם, או פועל באמצעות צוותים קטנים ורב תחומיים הבוחנים רעיונות חדשים, מבצעים ניסויים ועובדים עם לקוחות וכדי להבין מה נכון לעשות ורק אחר כך מחליטים איזה מיזם ייכנס לייצור מלא?


Planning vs. Iteration

האם הארגון משקיע מאמץ רב בתכנון המיזמים או מבין שהסביבה החדשה מחייבת מהלכים מהירים, קטנים ואיטרטיביים?


Technical Skills vs. Talents

האם הארגון ממוקד בגיוס אנשים טכנולוגיים או ממוקד באיתור ושימור בעלי כישורים מגוונים, רצון ויכולת להוביל שינויים?


Top Down vs. Bottom Up

האם המיזמים והרעיונות באים רק מההנהלה או שחלקם באים מהשטח וממנהלים בדרגי הביניים?


Project vs. Journey 

האם הארגון מתייחס לטרנספורמציה כאל פרויקט עם מועד סיום ידוע או מבין שזהו מסע ארוך ובלתי נגמר?


Do You Know What to Expect 

האם הארגון רואה ב IT ובארכיטקטורה הנוכחית את האתגר העיקרי או מבין שהאתגרים העיקריים הם בתרבות הארגונית ובתפיסות של האנשים?

 

סיכום

במאמר הצגנו 10 שאלות המאפשרות לארגון לבחון האם הוא מבצע טרנספורמציה דיגיטלית ומקדם את המוכנות העתידית או שהוא מבצע שדרוגים ושיפורים במודל העסקי הקיים. במילים אחרות, האם הוא באמת מבצע טרנספורמציה דיגיטלית ומכין את הארגון לסביבה העסקית העתידית או שהוא ממשיך בחשיבה של עסקים כרגיל תוך שדרוגים ושיפורים טקטיים. מסלול העסקים כרגיל טומן בחובו סיכונים עתידיים משמעותיים, ומומלץ לשקול ברצינות לבצע טרנספורמציה דיגיטלית.

Σχόλια


bottom of page