top of page

פורטל ידע

בוגרי ממר"מ – השלד של תעשיית ה IT בישראל על אנשים, פועלם ותרומתם

 

פינת רגע של היסטוריה | אוגוסט 2023


אריה עמית | יועץ אסטרטגי, חבר נשיאות הלשכה 

הדוברים והמברכים במפגש הותיקים המרגש שנערך החודש ברחבת ממר"מ, העלו על נס את התרומה ההנרחבת של בוגרי ממר"מ בכל התחומים ובפרט כמובן בתעשיית טכנולוגיות המידע וההייטק.


אז דליתי מזכרוני את מיטב השמות של דור הותיקים שהטביעו את חותמםו על האקו סיסטם של התעשייה. אני יודע שאלה לא כולם ושיש עוד בדורות ה"צעירים" יותר ועמם הסליחה. ואם מצאתם טעות אז נתקן (טל"ח.)


נתחיל, בעולם היזמות עם דוגמאות של חברות סטארטאפ מהמאה הקודמת


המימד החדיש, הוקמה ב1983 ע"י שלושה שותפים ביניהם דליה פרשקר ויוסי הולנדר בוגרי ממר"מ, נרכשה ע"י חברת BMC ב 1999 תמורת 650 מיליון דולר במזומן - העסקה הגדולה ביותר שידעה חברה ישראלית באותה תקופה.

סאפיינס, הוקמה בשנת 1986 ובין מייסדיה הי צבי מסיני שיסד עם שלושה שותפים נוספים ב 1982 את "אומני תוכנה" שפתח את מחולל היישומים DB1 למחשבי MF של IBM.

מג'יק תעשיות תוכנה, הוקמה ע"י דיוויד אסיא ושותפים ב 1983 כספין אוף של חברת "משוב מחשבים" שהקימו קודם לכן וידועה בזכות מחולל היישומים "מג'יק" על פלטפורמות מיקרוסופט ויוניקס הפועל עד היום. במשך השנים כיהנו גם מנחם הספרי ,אריק קילמן ואלי גונן ז"ל כמנכ"לי החברה. דיוויד אסיא כיהן גם כיו"ר דירקטוריון חברת הפינטק eToro ומכהן כיו"ר פלטפורמת ההשקעות Iangeles .

חברת חילן, הוקמה ב 1968 ע״י קבוצת בוגרי ממר״ם: אייל שביט, גדי מינץ, גדי רוזנברג, שמוליק גבע, יהושוע אגסי וצביקה בר-נס (ניסנזון).

ממקו, נוסדה ב 1990 ע"י שלושה בוגרי ממר"מ; ישראל מזין, אורי מזין ואלי משיח, עד שנרכשה על ידי חברת CA ב-1999 תמורת 550 מיליון דולר – באחד האקזיטים הגדולים באותה תקופה. בהמשך בשנת 2002 הקים ישראל את חברת אופטיר המספקת פתרונות לניהול יעיל בזמן אמת של מערכות מידע ומשאבי מחשוב בארגונים.


היזמים של המאה הנוכחית


לדברי יוסי מלמד, יו"ר עמותת בוגרי ממר"מ , להלן מדגם מייצג: סייברארק, שהקים אלון כהן, בוגר קורס תכנות ושירות ביחידת ההדרכה ובענף ת"ב, צ'ק מרקס, שהוקמה על ידי מתי סימן ושנמכרה במעל מיליארד דולר, האניבוק, ששווה מעל שני מיליארד דולר ושסמנכ"ל הטכנולוגיות שלה הוא דרור שמעוני, בוגר קורס תכנות, טאבולה, שהוקמה על ידי אדם סינגולדה – גם הוא בוגר קורס תכנות של ממר"ם, ספוט, שנמכרה לנט-אפ ושהמקים שלה הוא עמירם שחר, אקווה סקיוריטי, שהוקמה על ידי אמיר גרבי – גם הוא ממר"מניק בכל רמ"ח איבריו ועוד רשימה ארוכה של חברות. טנגרם סופט (נמכרה למטריקס) - הוקמה ע״י מיכאל רז, ירון רז, חנן קינן שלושה ממרמניקים שהקימו גם את חברת אקזאקט (נמכרה לוואן) ביחד עם שלושה נוספים; חיים הלפרין, רועי רוזמבלום ועודד דקלבאום.

לדבריו, "שבעה יוניקורנים שנולדו במהלך 2021-2 הם של בוגרי ממר"ם. נתון מדהים. כמו כן, בשלוש השנים האחרונות, כ-80 מיזמים של בוגרי ובוגרות ממר"ם נפתחים בשנה, בממוצע."


בוגרי ממר"מ, היזמים המובילים להקמה וניהול של חברות שירותים של טכנולוגיות המידע פיתוחן והדרכתן


דטה מיכון בע"מ, אחת מלשכות השירות הראשונים שהוקמה ע"י אפי (עזרא) אפרת ושותפים בתחילת שנות השבעים. חברת מיחשוב בע"מ, שהוקמה בתחילת שנות השבעים ע"י משה מצליח.

חברת אפליקום, הוקמה ב 1982 ע"י לייזי אורן יחד עם שני שותפים נוספים וכיהן כמנכ"ל משותף שלה במשך כ-20 שנים, עד למיזוגה לחברת מטריקס. חברת NCC, הוקמה ב 1983 ע"י מאיר אלתר ז"ל ונמכרה לחברת אלרון ב 1998 ב 44 מיליון דולר במזומן. חברת התוכנה לוגאון, הוקמה ב1983 ע"י גיל מיגדן ויוסי שגב כמנכ"ל משותף בחברה מכהן גם דני זיתוני. חברת אמת מיחשוב, הוקמה ב 1983 ובין מקימיה שרגא שחק.


ויזמים נוספים:

איציק סיוון, הקים את מערך ההדרכת המיחשוב הראשון, זיו מנדל וערן לסר, הובילו ומובילים את זרוע ההדרכה של מטריקס – ג'ון ברייס הדרכה , יצחק עמיהוד, הקים את הוצאת הוד עמי שעל ברכי הספרים שלה למדו במשך שנים דורות של אנשי מחשב.

אריק קילמן, הוביל וכיהן כיו"ר ומנכ"ל בחברות רבות בתעשייה כמו: לירז, בלופניקס, לוול 8, מג'יק והיום מכהן כמנכ"ל TSG, פסח גלאון, הקים את חברת אאוטלוק, זאב ינאי, הקים יחד עם אריק קילמן את חברת לירז שנמכרה ל EDS ישראל, ובהמשך את חברת אדוונטק, משה אלון הקים ביחד עם פיני סביון את כלנית PC שמכרה ציוד, בשלב מאוחר יותר הם התאחדו עם יובל כרמון וזאב ינאי והקימו את כלנית כרמון. שהיה מרכז תמיכה ובית תוכנה, גדי שווץ היה מנכל כלנית כרמון, תמיר גורן, ממקימי ומנכ"ל קבוצת Sqlink, גבי שרון, הקים ומנכ"ל חברת ליאקום, ערן וגנר, ממקימי אקזקט, אורן גלנץ, ממקימי טלנולדג', זיו דסקלו, יזם סדרתי מעורב בהקמת נטמנג', אבירנט, ועוד במסגרת קרן הון שהקים, יעקב נוי (נויבירט), הקים את DSET ומנהל את פלטפורמת ההשקעות של מועדון המאה פלוס, מנחם שלגי, מבכירי המנהלים של אמדוקס והוביל את פלטפורמת ההשקעות של פורשיה – אפטרדוקס, ישראל גיא - הקים את קומפרו שהייתה בית התוכנה הראשון שמשפחת וולפסון קנתה בארץ ועליו הקימה בהמשך את נס טכנולוגיות, ראובן בן מנחם – הקים את Fundtech שנמכרה ב 2015 ב 1.25 מיליארד דולר לחב' קנדית.

משה אורגד הקים את חברת הייעוץ מטאור אליו הצטרף צבי טל כשותף. החברה התמזגה לאחרונה בחברת הייעוץ הבינלאומית BDO. אשר יובל, הקים את חברת מתודה שהתפרסמה בפיתוח נוהל "מפתח" להקמה של מערכות מידע שהפך לתקן דה פקטו בתעשייה בישראל.

מנו כהן, כיהן שנים רבות כמנכ"ל פורמולה מערכות (לפני הקמת מטריקס), נתי אברהמי, כיהן שנים רבות כמנכ"ל קבוצת יעל חברת טלדור ומכהן כיום כמנכ"ל מחב"א, קובי בן צבי, אבי פרי ואריה עמית, כיהנו כסגני משיא באלרון אלקטרוניקה שהקימה את אלרון סופטוור ואלרון טלסופט והשקיעה בפורטפוליו של חברות הייטק נוספות. אבי פרי ניהל בהמשך קרן הון סיכון ועוד כמה חברות בהייטק הישראלי כמו כלל מערכות ו Decell, קובי בן צבי הקים גם את BlueTail שנמכרה לסיילספורס, יוסי אליאב, הקים את ״חושן את אליאב״ שהייתה אחת מחברות היעוץ הטכנולוגיות החשובות בתעשיה הבטחונית, אלי גמזון הקים את ״חץ הכסף״ שהמזל״ט על שמה הוא המרכיב העיקרי במערכת לחימה מהחשובות שצה״ל מפעיל.

דני דיין, הקים יחד עם שותפו שלמה טירן ז"ל את אלעד מערכות. דני מכהן היום כיו"ר יד ושם לאחר שסיים קדנציה כקונסול ישראל בניו יורק.

גם בחברות Tier1 של התעשייה לא נפקד מקומם של בוגרי ממר"מ


מטריקס, בשנת 2001, גויס מוטי גוטמן, שהיה לפני כן מנכ"ל חברת לירז, לצורך משימת איחוד כל החברות המספקות שירותי טכנולוגיות מידע בישראל לחברה אחת תחת מותג אחד. מוטי מכהן כמנכ"ל החברה עד היום ולייזי אורן סגן יו"ר הדירקטוריון שלה. כיהנו בה במהלך השנים מאז בוגרי ובוגרות ממר"מ רבים בתפקידים בכירים כמו; דליה רובינסון, רנית זקצר, זיו מנדל, עופר רפאלי, ירון רז ועוד רבים וטובים שהביאו אותה למעמדה המוביל בתעשיית ה IT בישראל

טכם - טכנולוגיה מתקדמת בע"מ, נוסדה ב 1969 ע"י קבוצת יזמים ביניהם מאיר בורשטיין בוגר ממר"מ, הייתה מחברות המחשוב המובילות בישראל, והיא אחת מהמרכיבים שעל בסיסן הוקמה חברת נס טכנולוגיות. בין העובדים הראשונים היו בוגרי ממר"מ נוספים ביניהם דני קוניק, בוגר קורס התכנות הראשון של ממר"ם שעבר אחר כך לנהל את חברת קונתהל, שהתחרתה בטכם ולימים הצטרפה אליה לשם הקמת נס טכנולוגיות. בוגרי ממר"מ נוספים היוו את השלד הנהולי של החברה כללו את יורם מיכאליס, ישי שניידובר, רפי שקד וכמובן את דדי דבורסקי שניהל במשל עשרות שנים את זרוע המוצרים NessPro. בהמשך, כבר במאה הנוכחית הצטרפו ל"שדירת הניהול" גם בוגרים נוספים כמו גיא דנציג, משה בר שלמה, אריה עמית ועוד.

מלם תים, מנוהלת היום ע"י שי בסון כמנכ"ל משותף. מאז הופרטה מל"ם כמרכז המיחשוב הממשלתי בתחילת שנות התשעים, היא עברה שינויי בעלות ומהפכים רבים עד למעמדה הבכיר היום. בתקופות אלו כהינו בה כמנכ"לים גלעד רבינוביץ, לוי הלוי, אריה עמית ואלי אחי מרדכי הוביל את חטיבת השכר היחודית שלה.

אמן מחשבים, בן פסטרנק מכהן כמנכ"ל קבוצת אמן מחשבים מאז 2006.

יעל תוכנה, איציק רכלבסקי הוא נשיא קבוצת יעל לאחר שהצטרף אליה בשנת 1984, ומלא תפקידי ניהול מגוונים בחברה ובחברות האחרות שלה, ביניהם: מנכ"ל קבוצת יעל, מנכ"ל IFN מערכות וסגן נשיא בכיר בחברת Surecomp משה (צ'יקו) יבניאל הוא סמנכ"ל בכיר ומנהל חטיבת IFN.

ובסניפים הישראלים של החברות הבינלאומיות

יבמ ישראל – דוד הכהן ז"ל ויהושע מאור יבל"א כיהנו כמנכ"לים של החברה שקלטה בוגרי ממר"מ רבים לשורותיה.

חברת י.א. מיטווך ובניו הותיקה המייצגת את חברת NCR עשרות שנים מאז 1933 וחברות נוספות מנוהלת ע"י ד"ר עלי מיטווך – בוגר ממר"מ במשותף עם אחיו ד"ר דדי מיטווך.

חברת EDS ישראל, הוקמה ב 1995 ע"י ישראל קורן ז"ל ויאר פכט יבל"א, הייתה חלוצה בשירותי מיקור חוץ ועברה ל HP לאחר מיזוג החברה הגלובלית

בחברת הייעוץ הבינלאומית PWC במסגרת משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן כיהן בעבר אריה עמית כמנכ"ל חברת היעוץ קסלמן שירותי ניהול והיום טליה גזית מנכ"לית חברת הבת הטכנולוגית שהקימה - PWC Next.

קובי בן צבי ושבתאי גרצק, הקימו וניהולו את מרכז הפיתוח של חברת Sterling Software בחבל תפן שבצפון.

המנמ"רים (CIOs) המובילים במגזרי השוק השונים

בבנקאות

בבנק ישראל - אברהם (ימבי) יעקבי, דורון פלח, אבנר זיו, בבנק לאומי - משה נדיר ז"ל, איציק מלאך, שי בסון, בנק הפועלים - אבי כוכבא, בנק המזרחי - אריק אורלב, אבירם שפריר, איילה חכים, בבנק דיסקונט - נועם הנגבי, לוי הלוי, בבנק הבינלאומי - אמנון בק, בבנק איגוד - אבירם שפריר, בני גורביץ, בבנק ירושלים - אורלי אברמוביץ, יורם אלדר, דני נחום

בחברות האשראי

בישראברט - עופר לוינגר, רונן זרצקי, בלאומי קארד - פטר זאב, אשר רשף, בויזה - רונית רובין, לוי הלוי (היום מנכ"ל)

בביטוח

בכלל ביטוח - בני גורביץ, במגדל - שי בסון, בהראל - משה ניסן (מושון), איילון - עמית גבע

בבריאות

בשירותי בריאות כללית - ליאורה שכטר, יחיאל גפנר, דני תל ניר, במכבי שירותי בריאות - ליאורה בן אפרים, באיכילוב - אבנר זיו

בחברות ממשלתיות

ברשות התקשוב הממשלתית - יאיר פרנק, ברשות שדות התעופה - מיכאל רוף, בחברת החשמל - צבי חרפק, בחברת מקורות - צבי גלייכמן, ברשות הדואר - אילן ינובסקי, ברשות המסים (שע"ם) - ליאורה בן אפרים

במשרדי ממשלה

במשרד המשפטים - יאיר פרנק, במשרד החקלאות - אמיר זיו

ברשויות המקומיות

בתל אביב - ליאורה שכטר, אבי קטקו, יעקב נוי (נויבירט), בהרצליה – אמיר זיו, בפתח תקוה – שמעון בוקשפן ז"ל, בכפר סבא – מוטי סרודי, בנתניה – ירון ריבו, אבי קטקו, חברת ערים – אריק יקואל

בתקשורת

בבזק – אלי פרנק, בפרטנר – יאיר פרנק, ביס – דורון פלח, בסלקום – רועי זוהר

באקדמיה

באוניברסיטת תל אביב – דוד סתיו, באוניברסיטת בן גוריון – מוטי מרגלית, באוניברסיטה הפתוחה – שמואל שטיינמץ ז"ל, גיורא אולמן (מנכ"ל), במחב"א – אבי כהן, אודליה לבנון, נתי אברהמי

ובארגונים נוספים

ברפאל – מרדכי קיקיון ז"ל הקים את יחידת המחשב והצטרף אליו דן גרנות (דולק) ז"ל, באגד – רוממיה הלוי סגל ז"ל כיהן גם כראש המועצה המקומית בסביון, בבז"ן – אורלי אברמוביץ, במפעל הפיס - דני נחום, אל על – ד"ר רונן יוכפז, באיתוראן – שלום נמני, בכולמוביל – דורון פלח, בתנובה – יובל צעירי. המרכז למחקר גרעיני נחל שורק – דני תל ניר, בקואופ הריבוע הכחול – אודליה לבנון, בחברת דלק – צבי גביש, קובי ביטר, בחברת סונול – איריס שיפרין, בחברת פז – שריה זיו, בחברת סייבארק – עומר גרוסמן.


פעילות בוגרי ממר"מ בקהילה המקצועית

אנשים ומחשבים

פלי הנמר, בוגר ממר"מ, הקים לפני יותר מארבעים שנה את חברת האירועים והמדיה "אנשים ומחשבים" המספקת מאז באופן שוטף עיתונות מיקצועית וחדשותית בנושאים החמים של התעשייה, מארגנת מאות כנסים מקצועיים ומנהלת עשרות פורומים מקצועיים מגוונים לתועלת הקהילה המקצועיץ

האיגודים המקצועיים

איל"א, איגוד ישראלי לעיבוד אינפורמציה, קמה ב 1962 והיוותה בית מקצועי לכל הטסקים במקצוע – הכנס השנתי והתערוכה של איל"א בבניני האומה נמשכו שלושה ימים והיוו את גולת הכותרת של הפעילות השנתית למען הקהילה המקצועית, פרופ' מיכה חנני כיהן מספר קדנציות כיו"ר איל"א. איל"א הפסיקה לפעול ב 2009. מפקדי ממר"מ לשעבר ד"ר מנחם דישון ז"ל ורוממיה הלוי סגל ז"ל כיהנו כחברי המועצה הנבחרת של איל"א שנים רבות.

פרס איל"א היוקרתי היה מוענק מדי שנה לעבודה נבחרת, בין חתני הפרס אפשר למצוא את בוגרי ממר"מ מנחם שלגי, קובי בן צבי, אריה עמית, מיכאל רוטשילד, מיכאל רוף, גדי שווץ, רינה פרסטר, משה ישראלי ועוד.

לשכת מנתחי מערכות מידע, קמה כאיגוד מיקצועי ב 1968 והתמקדה במקצוע ניתוח המערכות, גלעד רבינוביץ כיהן מספר קדנציות כיו"ר שלה, בוגרי ממר"מ שלמה מתיא, אפי אפרת, דני תל ניר ורבים נוספים תרמו בהתנדבות לפעילות הלשכה.

לשכת טכנולוגיות המידע בישראל, הרחיבה את מסגרת פעילות לשכת מנתחי מערכות לכל התחומים המקצועיים בתעשייה מהתשתיות ועד הדיגיטל. בוגרי ממר"מ אריה עמית, אלי פרנק, יורם אלדר ועשרות בוגרים נוספים פעילים בה בהתנדבות עד היום.

בוגרי ממר"מ באקדמיה


מבין אנשי האקדמיה בוגרי ממר"מ ניתן למנות את הפרופסורים יוסי פרשקר, גדי אריאב, מיכה חנני, עלי שגב, סם גיל (זילכה), אהרון עופר, דני דולב, שמעון נוף ואת ד"ר אסף מרון.

שני זוכים בפרס ישראל נמנים על בוגרי ממר"מ: פרופ' אסא כשר ופרופ' שהרון שלח.


לסיכום


אכן, ניתן להתרשם מההשפעה והפעילות של בוגרי ממר"ם באקוסיסטם הרחב של העולם הטכנולוגי מהאקדמיה, התעשייה, העסקים, ומגזרי הפעילות במשק הישראלי. ממר"מ, בלי ספק, המקום לצבור בו ניסיון וידע לכל המתכוונים לעסוק בו לאחר השחרוראו הפרישה. זה בודאי לא הכול, יש עוד...

Yorumlar


bottom of page