top of page

מרכז בריאות דיגיטלית של הלשכה לטכנולוגיות המידע מסכם את כנס "רפואה מותאמת אישית ואנושית" אשר התקיים ביום 7/9/2022 באוניברסיטת רייכמן.

רפואה מותאמת אישית ואנושית

 

יום רביעי, 07.09.22 אוניברסיטת רייכמן 11:00-12:30

בניין אדלסון ליזמות רח’ האוניברסיטה 8, הרצליה

רפואה מותאמת אישית מהווה כיום את אחת המהפכות המרכזיות בעולם הרפואה. 

לכל אחד מאיתנו יש מבנה גנטי שונה, חשיפה סביבתית שונה, מיקרוביום שונה ופסיכולוגיה שונה. רפואה מותאמת אישית נועדה להתאים את הטיפול הרפואי למאפיינים הייחודיים של כל אדם.

בשנים האחרונות חלו פריצות דרך משמעותיות בתחום המיפוי והריצוף הגנטי, העריכה הגנטית, המקרוביום, הביובנק  וחלו שיפורים טכנולוגיים משמעותיים ביכולת הדפסת איברים מותאמים אישית במדפסות תלת מימד

.

את הכנס פתחה הפרופ' ורדה ליברמן משנה לנשיא אוניברסיטת רייכמן, ראשת תכנית MBA בניהול חדשנות ויזמות בתחום הבריאות, אשר גם ארחה את הכנס ועל כך תודתנו הרבה.

בכנס השתפו והרצו מיטב המומחים בתחום הרפואה מותאמת אישית והאנושית: ד"ר אייל הנדל, פרופ' חגית בריס פלדמן, ד"ר רונית אלמוג, ד"ר עומר ברד, ד"ר דדיה סלומון, ד"ר יוסי כהן, ד"ר סיגל שפרן תקוה.

פאנל שאלות מומחים העלה את הסוגיות בהווה ובעתיד של רפואה מותאמת אישית והטמעתה בקופות החולים, בתי החולים, בקרנות הון סיכון ומחקרים חדשים בתחום. את הפאנל הנחתה אתי אליאסי בהשתתפות: ד"ר אירית יניב,  קטי בר שלום, ד"ר יוסי כהן, עפר בר, ד"ר סיגל שפרן תקוה, ד"ר דניאלה רחמים כהן.

הכנס היה בחסות חברת AWS וחברת Synergy ונכחו בו נציגים מבתי החולים, קופות החולים, משרד הבריאות, חברות הזנק, ספקים, בעלי קרנות הון סיכון ומהאקדמיה בתחום הבריאות הדיגיטלית.

את הכנס הנחו וניהלו הגב' אתי אליאסי ומר דורון יצחקי יו"ר משותפים של מרכז המצוינות ומקימי המרכז.

להלן מספר תובנות מרכזיות מהכנס:

  1. במהלך השנים הקרובות אנו צופים ירידה במחירי הריצוף הגנטי על מתחת ל 100 דולר ואף למטה מכך, וזאת בשל כניסתם לשוק של מכונות ריצוף חדשניות שיהיו מהירות  וזולות יותר (כגון אילו של חברת  (Ultima. הדבר ישמש בסיס לצמיחה מהירה של שוק הרפואה מותאמת אישית ולהפיכתה לזמינה ונגישה לאוכלוסיות רבות בעולם.
     

  2. מהפיכת ההעריכה הגנטית באמצעות  Crispr CAS9  לטיפול במחלות נמצאת רק בראשית דרכה. הערכה היא כי בקרוב העריכה הגנטית תהווה עוד כלי בארגז הכלים של הרפואה לטיפול במחלות כגון: אנמיה חרמשית סיסטיק פיברוזיס הנטינגטון ועוד, וזאת למרות האתגרים הרבים הקיימים עדיין במימוש הטכנולוגיה כגון שיפור רמת הדיוק של העריכה הגנטית.
     

  3. עלות פיתוח התרופות המותאמות אישית היא גבוהה ביותר, מגיעה לכ- מיליארד דולר לתרופה וזמן הפיתוח לוקח כיום בין 8 ל 15 שנים . פחות מ1% מכלל התרופות המפותחות על ידי החברות מגיע לידי מימוש וכסף רב הולך לאיבוד בדרך.  למעשה רוב הפיתוח כיום הוא בשיטת הניסוי והטעיה. בשנים האחרונות קמות חברות הזנק (כגון  Immunai )המשלבות טכנולוגיה של ריצוף הגנטי עם יכולות עיבוד על מאגרי מידע גדולים  והפעלת מודלים של  AI על מנת להפיק תובנות אשר יחזו את מידת ההצלחה של פיתוח התרופות טרום פיתוחם, וימנעו בכך, השקעות מיותרות.
     

  4. טכנולוגיות מתקדמות של הדפסת תלת מימד חדרו לאורך השנים האחרונות לעולם הרפואה, וכיום הן נמצאות בשימוש שונים ומגוונים של מערכת הבריאות: החל מהדפסת דגמים אנטומיים לצרכי למידה, דרך כירורגים ומנתחים העושים שימוש בהדפסת דגמים מתקדמים לצורך הכנה לניתוח ועד להדפסת חלקים ועזרים לצורך השתלת איברים בצורה מדויקת לגופו של המטופל ולצרכיו הייחודיים.

 

בארץ ישנם כיום עשרות מטופלים שעברו בהצלחה השתלות איברים שהודפסו במדפסת תלת מימד וחזרו לחיי שגרה לאחר ההשתלות. טכנולוגיית הדפסת איברים מותאמים אישית בשילוב טכנולוגיית  Virtual reality ו- Augmented reality מאפשרים כיום לבצע ניתוחים מורכבים בבני אדם ולשתול איברים וחלקי איברים שהודפסו במדפסות תלת מימד ועל ידי כך להציל את אותם מטופלים מכריתה מלאה של גפיים ואיברים בגוף.

 

נשמח לראותך גם בכנסים הבאים של המרכז  ולצרף אותך לקהילת מרכז המצוינות

לינדקדין כאן בלינק

ווטצאפ כאן בלינק

Meetup כאן בלינק

כנס  רפואה מותאמת אישית

- אתי אליאסי

החידושים האחרונים ברפואה מותאמת אישית - דורון יצחקי

מובילים דיגיטליים בעמותות

מוזמנים להצטרף אל אתרי תוכן של הלשכה כדי להישאר תמיד מעודכנים:

 

למתן חסות לאירועי הלשכה ניתן לפנות בטלפון: 03-9040997

או במייל: sheli@israel-it.org

רפואה-מותאמת-אישית-ואנושית-7.9.jpg
bottom of page