top of page

פורטל ידע

פרידה מאמיר פיינגנבוים ז"ל: מנהל אנושי ומנהיג טכנולוגי

מאת: בני אלון, מנכ"ל המכללה האקדמית ת"א-יפו לשעבר

 

בתחילת חודש יוני לווינו בדרכו האחרונה את אמיר פיינגנבוים ז"ל, סמנכ"ל מערכות המידע לשעבר של המכללה האקדמית ת"א-יפו, אשר דבר מותו הפתאומי הכה בעצב רב את קהילת אנשי מערכות המידע והאקדמיה. במסע ההלוויה השתתפו רבות ורבים אשר אמיר ז"ל הצליח לגעת בהם, לחדור לליבם והיה לאורך השנים חלק חשוב במסע הקריירה והחיים האישיים שלהם ושלהן.

דרכנו הצטלבו לראשונה עם כניסתי לתפקיד מנכ"ל המכללה האקדמית ת"א-יפו בשנת 2012. אמיר כיהן אז בתפקיד סמנכ"ל מערכות המידע של המכללה והחל מהפגישות הראשונות הבנתי שתפקידו של אמיר בצוות ההנהלה הוא מעבר לצד הפורמאלי מקצועי. ככל שחלפו החודשים נוכחתי יותר ויותר שהוא מייצג בצורה נאמנה ואותנטית את הערכים והתרבות הארגונית שאפיינו את המכללה באותה תקופה - אנושיות ומשפחתיות, שאיפה מתמדת לחדשנות, ליזמות ארגונית ולמצוינות. אמיר ז"ל הצהיר על כך בגאון בכל אפשרות, בכל פגישה ובכל פורום.


סמנכ"ל מערכות מידע הינו תפקיד אסטרטגי ומשמעותי ביותר בעידן של חדשנות טכנולוגית משבשת, המצריך מידה רבה של פתיחות, יצירתיות ואומץ ניהולי בהובלת תהליכי שינוי ופיתוח יכולות המשפרות את הצעת הערך ומייצרות יתרון תחרותי. לאמיר ז"ל היו את כל התכונות והמיומנות הניהוליות הנדרשות מסמנכ"ל בכדי ליזום וליישם מהלכי אסטרטגיה טכנולוגית אשר תומכים באסטרטגיה העסקית ומקדמים את הארגון אל עבר החזון והיעדים שהציב לעצמו.


בפן הניהולי, אמיר ז"ל היה מסוג המנהיגים השקטים שמצד אחד הכיר כל חבר וחברת צוות שלו באופן אישי, היה עבורם ברגעים השמחים והעצובים ונתן להם דוגמא אישית, ומצד שני ידע לדרוש מהם מקצוענות בלתי מתפשרת ועמידה ביעדים, להעצים את חוזקותיהם ולגבותם כשצריך. הם היו שם עבורו בכל זמן ובכל שעה, עבדו  במרץ גם מחוץ לשעות העבודה, ידעו להתנהל באחריות ועמדו ביעדים שנקבעו בזמן מהלכי פיתוח, בהטמעת מערכות, במצבי משבר וחירום.


אחת מהיכולות הניהוליות הבולטות של אמיר ז"ל באה לידי ביטוי בהיגוי אפקטיבי והבנה עמוקה בתהליכי הטמעה של מערכות טכנולוגיות חוצות ארגון. בזכות האמון והקשר הבריא שבנה לאורך כהונתו עם חברי ההנהלה, ראשי היחידות האקדמיות והמנהליות, ועם מנהלים בדרגי הביניים; הפתיחות וההקשבה לצוות אגף מערכות מידע; והיכולות שלו לרוץ למרחקים ארוכים; הצלחנו להטמיע תשתיות ומערכות מגוונות חוצות מכללה במינימום "רעשים" ארגוניים. תמיד ידעתי שאני יכול לסמוך על אמיר ז"ל שינהל את המשימות בנחישות וברגישות, ובסופו של יום יעמוד במדדי הביצוע שקבענו.


בפן המקצועי הטכנולוגי, לאמיר ז"ל היה את האומץ והפתיחות ללכת על מהלכים טכנולוגיים מתקדמים אשר נחוצים לארגון חפץ חיים בשגרה ובחירום והיה לו את הרצון המתמיד ללמוד ולהיפתח לתחומי תוכן חדשים ולאמץ פרקטיקות מובילות הנהוגות בתחום מערכות המידע במגזר העסקי, ולשלבן בחכמה בארגון אקדמי.

אמיר ז"ל, יחד עם צוותו המיומן, בשותפות עם כל בעלי העניין במכללה, ובלווי מקצועי של הנהלת חברת נס טכנולוגיות, הוביל וניהל בהצלחה מהלכים אסטרטגיים חדשניים, התומכים ביעדיה העסקיים של המכללה. מבין חלק מהמהלכים שהוביל בהצלחה רבה, ניתן לציין את המיגרציה לענן, מהלך לטרנספורמציה דיגיטלית בניהול השירות, מעבר למערכת הגלבוע [מערכת ה-ERP של המכללה], פיתוח ויישום של מערכות ומהלכים להמשכיות עסקית ורצף תפקודי [BCP] בעבודת המטה ובלמידה מרחוק בזמן מגפת הקורונה ובזמני חירום ביטחוניים, ניהול מבוסס דטה ובניית יכולות אנליטיקה בתחומי עשייה מגוונים תוך הטמעת מערכת BI והמשך פיתוחה, הטמעה ותמיכה במערכות לניהול הלמידה [LMS], מערכות וידיאו חכמות ומערכות סימולציה ותחקור.

במסגרת תפקידי כיו"ר פורום המנכ"לים של ארגון ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות, לא פעם קיבלתי פניות של מנכ"לי מכללות אשר ביקשו כי המנמ"רים בצוותם יבקרו במכללה לצורך למידת עמיתים על אגף מערכות המידע בראשותו של אמיר ז"ל ועל תפיסת ההפעלה, התשתיות והמערכות שמשמשות את המכללה.

 

אמיר ז"ל, היה מענטש במלא מובן המילה. הייתה לו את היכולות לגעת בלבבות של כל סובביו, הוא היה נעים הליכות וניהל קשר אנושי  ומיוחד עם כל באי הקמפוס. כולם הכירו את אמיר ז"ל, הסטודנטים, אבות הבית, אחמ"ש וצוות הניקיון, הקב"ט וצוות השומרים, חברי וחברות הסגל, הנהלה, חברי וחברות חבר נאמנים וועד מנהל.  הוא נהג לפתוח את יום העבודה באופן קבוע בסיבוב "בוקר טוב" בכל מוקדי השירות וההנהלה, והיה מחובר לשטח ולצרכיו.

לצד עבודתנו המשותפת במכללה, לאורך השנים התפתחה ביננו חברות אמת שנמשכה גם אחרי פרישתי מתפקיד מנכ"ל המכללה. תמכנו האחד בשני ברגעי שמחה וברגעי עצב משפחתיים, חלקנו אהבה למוסיקה ישראלית ישנה ושורשית, לסרטים משובחים, למסעות משפחתיים לחו"ל ולאוכל אותנטי ומסעדות מומלצות.

היותו איש משפחה גאה, אהבתו עד אין קץ לדרורית ז"ל, לילדיו, לנכדותיו ונכדיו, ולמשפחתו, היוותה דוגמא ומופת לכולנו.


מורשתו המקצועית והישגיו הרבים והמרשימים, והיותו מנהל אנושי ומנהיג טכנולוגי, נטועים היטב בספר דברי הימים של קהילות מערכות המידע הישראלית, מערכת ההשכלה הגבוהה והמכללה האקדמית ת"א יפו.

אמיר ז"ל, כותב לך מילות פרידה ומתקשה להאמין שאינך עוד.


חבר אהוב, אתה חסר לי !


יהי זכרך ברוך.

בני אלון, מנכ"ל המכללה האקדמית ת"א-יפו לשעבר.

Comments


bottom of page