top of page

פורטל ידע

השלכות ניהול הנתונים על כללי האתיקה והמוסר בעסקים

 

אריה עמית | יועץ אסטרטגי, חבר נשיאות הלשכה

מקור | McKinsey & Company


 

רוב העסקים המבוססים על נתונים מטפלים בהיבטים התפעוליים של ניהולם; כיצד לבנות ולתחזק את "אגם הנתונים" או לשלב מדעני נתונים ומומחי טכנולוגיה אחרים בצוותים קיימים. מעט חברות מטפלות גם בהיבטים האתיים של ניהול הנתונים, שלהם השלכות ואחריות רחבות.


במקרים שאלגוריתמים המבוססים על מערכי נתונים מוטים או מערכי נתונים המועברים ללא הסכמה או מטופלים בצורה לא נכונה, לחברות עלול להיגרם נזק רב בפגיעה במוניטין ובעלויות ועד לאחריות אישית של דירקטורים.

חברות צריכות להתחיל לחשוב על נושא האתיקה בניהול נתונים, באיזה אמצעים לנקוט כדי להבטיח שמשתמשים בנתונים על צרכנים, מטופלים, משאבי אנוש, מתקנים וצורות אחרות של נתונים כראוי לאורך שרשרת הערך – משלב האיסוף, לניתוח ועד לתובנות. כל חברה חייבת לבסס שיטות עבודה מומלצות משלה לניהול הנתונים שלה. נושא האתיקה מקבל משנה תוקף עם הרחבת השימוש בנתונים הזורמים מהמוצרים החכמים שהחברה מייצרת ומוכרת. אמון הלקוחות במוצרים אלה הוא קריטי להצלחתם בשוק. אם לקוח לא יהיה משוכנע שהחברה משתמשת בנתונים המתקבלים מהמוצרים החכמים, אך ורק בצורה אתית נאותה ולמטרות שהוגדרו (למשל מעקב אחר פרמטרים רפואיים), הם יפסיקו את השימוש במוצרים אלה.


אתיקה של נתונים מוגדרת כאוסף של פרקטיקות הקשורות לנתונים ומאפשרות לשמר את אמון המשתמשים, המטופלים, הצרכנים, הלקוחות, העובדים והשותפים.


אז מה יכול להשתבש במימוש הפרקטיקות הללו?


המחשבה שמוסר נתונים לא רלוונטי לארגון שלנו

בעוד ששיקולי פרטיות ואתיקה הם חיוניים בכל פעם שחברות משתמשות בנתונים (כולל יישומי בינה מלאכותית ולימוד מכונה), לעתים קרובות הם אינם בראש מעייניהם של חלק מהמנהלים. מנהלים עסקיים אינם דוחפים את המחשבות הללו בכוונה; לרוב פשוט קל להם להתמקד בדברים שהם יכולים "לראות" - הכלים, הטכנולוגיות והיעדים האסטרטגיים הקשורים לניהול נתונים - מאשר בדרכים הבלתי נראות לכאורה שבהן ניהול נתונים יכול להשתבש.


המחשבה שאתיקה של נתונים היא נחלת מדעני הנתונים, המשפטנים או קציני הציות

חברות מאמינות שרק על ידי שכירת מספר מדעני נתונים, הן מילאו את חובות ניהול הנתונים שלהן. האמת היא שאתיקה של נתונים היא נחלת כולם, לא רק ה"בעיה" של מדעני נתונים או של המשפטנים וצוותי הציות. בזמנים שונים, עובדים ברחבי הארגון - מהקו הקדמי ועד להנהלה הבכירה יצטרכו להעלות, להגיב ולחשוב דרך סוגיות אתיות שונות סביב נתונים. ראשי יחידות עסקיות יצטרכו לבדוק את אסטרטגיות הנתונים שלהם מול צוותים משפטיים ושיווקיים, למשל, כדי להבטיח שהמטרות האסטרטגיות והמסחריות שלהם תואמות את ציפיות הלקוחות ועם הדרישות הרגולטוריות והחוקיות לשימוש בנתונים.

בזמן שמנהלים מנווטים בשאלות שימוש, עליהם להכיר בכך שלמרות שדרישות רגולטוריות וחובות אתיות קשורות, ההקפדה על אתיקה של נתונים חורגת הרבה מעבר לשאלה מה חוקי. חוקים יכולים להראות למנהלים מה הם יכולים לעשות. אבל מסגרת אתיקת נתונים מקיפה יכולה להנחות מנהלים אם עליהם, למשל, לנקוט באסטרטגיה מסחרית מסוימת, ואם כן, כיצד עליהם לפעול בה.


המרדף אחר החזר ההשקעה (ROI) בטווח הקצר

בעקבות תנודתיות כלכלית, חדשנות אגרסיבית בתעשיות מסוימות ומגמות עסקיות משבשות אחרות, מנהלים ועובדים אחרים עשויים להתפתות לעשות בחירות נתונים לא אתיות - למשל, שיתוף מידע סודי לא הולם כי הוא שימושי - כדי לרדוף אחרי רווחים לטווח קצר. מועצות המנהלים רוצות יותר ויותר תקנים לשימוש בנתונים צרכניים ועסקיים, אך הלחצים הפיננסיים לטווח הקצר נותרו. זה מפתה לאסוף כמה שיותר נתונים ולהשתמש בכמה שיותר נתונים. כי בסופו של יום, לדירקטוריון אכפת אם החברה מספקת צמיחה ו-EBITDA... אם סמנכ"ל השיווק לא יכול למקד משתמשים כדי ליצור ערוץ יעיל לגיוס לקוחות, סביר להניח שהוא יפוטר בשלב מסוים - או לפחות הוא לא יקבל את הבונוס שלו.


מסתכלים רק על הנתונים, לא על המקורות

פגמים אתיים יכולים להתרחש כאשר מנהלים מסתכלים רק על הנאמנות והתועלת של מערכי נתונים נפרדים ואינם מתחשבים בכל צינור הנתונים. מאיפה הגיעו הנתונים? האם ספק זה יכול להבטיח שנושאי הנתונים נתנו את הסכמתם מדעת לשימוש על ידי צדדים שלישיים? האם אחד מנתוני השוק מכיל מידע מהותי שאינו פומבי? בדיקת נאותות כזו היא המפתח.


להלן כמה אבני בניין להתמודדות הארגון עם אתיקה של נתונים:


הגדרת כללים ספציפיים לחברה לשימוש בנתונים

מנהלים עיסקיים, המטה וצוותי היעוץ המשפטי והציות חייבים לשלב ידיים כדי ליצור מסגרת שימוש בנתונים לעובדים המשקפת חזון ויעוד משותפים לשימוש החברה בנתונים . על כללי אתיקה להעניק לעובדים תחושה ברורה לגבי סף הסיכון של החברה ואילו מיזמים הקשורים לנתונים מותר לבצע ואילו לא.

כללים כאלה צריכים להיות מותאמים לענף העסקי הספציפי, למוצרים ולשירותים המוצעים. הם צריכים להיות נגישים לכל העובדים, השותפים ובעלי עניין קריטיים אחרים. והם צריכים להיות מבוססים על עיקרון ליבה כמו, "איננו משתמשים בנתונים בשום דרך שאיננו יכולים לקשר לתוצאה טובה יותר עבור הלקוחות שלנו." ההנהלה נדרשת לעיין מחדש ולשנות את הכללים מעת לעת כדי להתחשב בשינויים בעסקים, ברגולציה ובטכנולוגיה.


תיקשור ערכי הנתונים של החברה, בארגון ומחוצה לו

לאחר שנקבעו כללי המשילות והשימוש בנתונים, חשוב לתקשר אותם ביעילות בארגון ומחוצה לו. כמו, הצגת ערכי הנתונים של החברה על שומרי המסך של העובדים, או תאום דיונים על אתיקה של הנתונים ליחידות עסקיות ופונקציות שונות ולדבר בשפה שהעובדים מבינים.

ארגונים צריכים לזכות באמון הציבור. פרסום הצהרה על אתיקה של נתונים באתר החברה ניתן לומר, "עבור לאתר שלנו ולחץ על שימוש בנתונים אחראי, ותראה מה אנחנו חושבים'".


בניית צוות מגוון ממוקד נתונים

תוכנית טובה לאתיקה של הנתונים לא מתממשת מידית. ארגונים זקוקים לאנשים המתמקדים בנושאי האתיקה; זו לא יכולה להיות פעילות צדדית. מומלץ להקצות למשימה צוות ספציפי או בנוסף לתפקידו. יש שמינו מנהלי אתיקה או אמון ראשיים. אחרים הקימו צוותים בינתחומיים, ועדות לאתיקה של הנתונים, כדי להגדיר ולקיים אותה., בוועדות כאלה נכללים נציגים מהיחידות העסקיות, שיווק ומכירות, ציות וייעוץ משפטי, ביקורת, IT, הנהלה בכירה , רצוי לכלול בהם מגוון של מגדרים, גזעים, מוצא אתני, וכדומה שיגדילו את הסבירות לזהות בעיות בשלב מוקדם.


בחינת ההשפעה של האלגוריתמים והשימוש הכולל בנתונים

ארגונים צריכים להעריך ללא הרף את ההשפעות של האלגוריתמים והנתונים שהם משתמשים בהם ולבדוק אם יש הטיה לאורך שרשרת הערך. לחשוב על הבעיות שארגונים עלולים ליצור, אפילו בלי משים, בבניית מוצרי AI. למשל, מי עלול להיות מקופח ע"י אלגוריתם או שימוש מסוים בנתונים?


אימוץ חשיבה גלובלית

המנהלים של היום צריכים לשאול שאלות כמו: מי תייג את הנתונים? מי תייג את התמונות? מי הרחיק סרטונים אלימים מהאתר? מי בחן שהאלגוריתם נכון? מנהלים חייבים לראות את החברות שלהם כשחקניות בכלכלה הדיגיטלית, במערכת האקולוגית של הנתונים בכל מקום. בסופו של דבר, אתיקה של נתונים מחייבת מנהלים להתחשב בעלייה המתמשכת באי-השוויון העולמי והריכוז הגובר של עושר וערך הן במרכזי טכנולוגיה גיאוגרפיים והן בקרב ארגונים התומכים בבינה מלאכותית.


הטמעת עקרונות הנתונים של החברה בפעולותיה

זה דבר אחד להגדיר מהו השימוש האתי בנתונים ולקבוע כללי שימוש בנתונים. ללא קשר לאיזה חלק בארגון המנהלים מכוונים ראשון, עליהם לזהות מדדי KPI שניתן להשתמש בהם כדי לפקח ולמדוד את הביצועים במימוש יעדי האתיקה. כדי להבטיח שהשימוש האתי בנתונים יהפוך לחלק מהעבודה היומיומית של כולם, צוות ההנהלה צריך לתמוך, לעזור לבנות תוכניות הכשרה פורמליות בנושא אתיקה של נתונים.


לסיכום

בניית צוותים, ביסוס שיטות עבודה ושינוי תרבות ארגונית הם כולם מהסוג שקל יותר לומר מאשר לעשות. שמירה על עקרונות האתיקה של הנתונים של הארגון עשויה להיות התרחקות משותפויות פוטנציאליות והזדמנויות אחרות ליצירת הכנסות לטווח קצר. אבל, ארגונים שלא מצליחים לקדם את האתיקה של הנתונים מסתכנים באובדן אמון הלקוחות ובהרס הערך העסקי שלהם.


Comments


bottom of page