top of page

פורטל ידע

הטיפ החודשי לסטארטאפיסט | מרץ 2022

איך נעשים מנהל מוצר?


מאת: אריה עמית | יועץ אסטרטגי I-amIT וחבר נשיאות הלשכה
 

מנהל מוצר הוא תפקיד ייחודי בעולם ההייטק והטכנולוגיה. הוא מעורב כמעט בכל חלק בעסק, אבל לא בהכרח מומחה במשהו מיוחד. הוא קובע לוחות זמנים, תוכניות, וציפיות, אך לא בהכרח מנהל את האנשים שעובדים על פי תכניות אלה.


על פי ויקיפדיה, "מנהל מוצר" הוא עובד שמונה לאחראי על מוצר של הארגון - מוצר תוכנה, מוצר מוחשי או מוצר של קניין רוחני. בחלק מהמקרים מנהל מוצר אחראי על חיי המוצר מתחילתם ועד סופם: ייזום, אפיון, עיצוב, ייצור (הפקה או רכישה), בקרת איכות, הטמעה, מדידה, וכשנדרש אף סיום פעילות מוצר והוצאתו מהשוק. במקרים אחרים מנהל המוצר אחראי רק על חלק מחיי המוצר, כך שלמוצר יש מנהלי מוצר אחדים: מנהל המוצר באגף השיווק אחראי על שיווק המוצר, מנהל המוצר באגף התפעול אחראי על השירות ללקוחות וכדומה. במצב זה נדרשת אינטראקציה בין מנהלי המוצר השונים".

הגדרות מעניינות אחרות הן זו של Josh Elman : " עוזר לעסק לשלוח את המוצר הנכון למשתמשים הנכונים", או שלMartin Erikson : "ההצלבה בין עסקים, טכנולוגיה וחוויית המשתמש" הנראית כך:


לאור ההגדרות הנ"ל של מנהל מוצר, נשאלת השאלה מה גורם למישהו לזכות בתפקיד כזה? האם הוא צריך להיות בקיא בכל שלושת התחומים שלעיל? האם הוא צריך להיות מנהיג טבעי ואסטרטג? איך מישהו יכול להיות מנהל מוצר?

אלון פורת VP של SimilarWeb ערך מחקר בקרב 1,000 מנהלי מוצר בארה"ב שעבדו ב 100 חברות שונות כדי לזהות את

הגורמים הבאים:


השכלה אקדמית

בהתחשב בכך שאין תואר אקדמי ב"ניהול מוצר", אלא רק כמה שיעורים בקורס, נמצא כי הרקע האקדמי של מנהלי מוצר מגוון למדי: 28% למדו צורה כלשהי של הנדסה, 20% למדו מדעי המחשב, 17% למדו שיווק, 10% למדו כלכלה, 4% לומדים מתמטיקה, 2% למדו עיצוב. רק ל 2% בלבד לא הייתה השכלה גבוהה כלל.

45% ממנהלי המוצר הם טכניים בהשכלתם (למד מדעי המחשב או צורה כלשהי של הנדסה). כמעט ל 1 מכל 4 מנהלי מוצר יש תואר שני במנהל עסקים. מנהלי מוצר אלה באים מרקע אקדמי ותעסוקתי שונה, אבל נראה ותואר שני במנהל עסקים יכול להיות מאיץ טוב לקבלת משרת מנהל מוצר. אחרי הכול, מנהל מוצר אמור להיות בעל הבנה טובה של דיסציפלינות שונות, ומה יותר מתאים לכך מתואר MBA.החדשות הטובות הן שיש דרכים רבות להיות מנהל מוצר. אתה יכול להיות גם בעל רקע טכני או שאינו טכני ועדיין לקבל תפקיד. החדשות הרעות הן שעליך לבדוק ברצינות לאיזה חברות כדאי לפנות בהתאם לדרישות ההשכלה שלהן לתפקיד.


ניסיון בעבודה

אחד המכשולים העיקריים בדרך להיות מנהל מוצר הוא שרוב מקומות העבודה דורשים ניסיון מוקדם, אותו קשה להשיג. זו אחת הסיבות לכך שהרוב הגדול של מנהלי מוצר מתחילים את הקריירה שלהם בתחומים אחרים. רק 11% התחילו עם ניהול מוצר בעבודה הראשונה שלהם. רבים החלו במחלקות אחרות ורק אז התקדמו לקראת ניהול מוצר.

למרות שהמסלול הנפוץ ביותר להתקדם לניהול המוצר הוא מן המו"פ, יש לא מעט אפשרויות אחרות:

25% הגיעו מפיתוח, 8% מנתחי מערכות, 6% מנהלי שיווק, 2% מתמיכה בלקוחות, 2% ממכירות. לקבוצה הגדולה ביותר כאן יש רקע טכני, אבל זה לא הרוב.


גודל החברה

ניתן היה להניח כי חברה קטנה תהיה מוכנה יותר לקבל מנהל מוצר ללא ניסיון בשכר נמוך. אך מן המחקר עולה כי החברות בהן מנהלי מוצר מצאו את עבודתם הראשונה, הן דווקא חברות כמו מיקרוסופט, פייפאל, גוגל יאהו ואחרים, לחברות גדולות עם למעלה מ -10,000 עובדים נראה שקל יותר לקבל מנהל מוצר טירון, אולי כי יש ותיקים מספיק כדי לעזור לו בעת הצורך.


איך מתקבלים?

שלוש דרכים אפשריות כדי לקבל את משרת ניהול המוצר הראשונה שלך:

  1. להכיר מישהו שמכיר מישהו שיהיה מוכן לתת לך הזדמנות.

  2. להתקבל לעבודה אחרת בחברה ואז לשכנע לתת לך סיכוי בניהול מוצר, מאחר וכבר מכירים אותך אישית.

  3. ליזום עסק משלך, לצבור ניסיון בניהול מוצר מוצר שלך

אפשר גם לקחת קורס בניהול המוצר שמזדמן מדי פעם, אבל אני בספק אם הוא יכול להחליף את הביקוש לניסיון בעבודה.

המגייסים מחפשים כמנהלי מוצר אנשים מוכשרים – שיכולים לפצות על חוסר הניסיון בחוכמתם, בעלי מוטיבציה - המתלהבים ליצור משהו חדש, בעלי סקרנות ונכונות ללמידה, מסוגלים לתפקד בעצמאות , מכירים את המשתמשים והלקוחות ומבינים את תהליכי העבודה, יודעים מה הדרך הטובה ביותר להשיג את המטרה, איך לדבר עם בעלי העניין, איך לקבל משוב מלקוחות, איך לכתוב מסמך דרישות, כיצד יש לבנות מפת דרכים למוצרים ועוד.


לסיכום

פחות ממחצית מנהלי מוצר הם בעלי השכלה טכנולוגית, מנהלי המוצר הפופולריים ביותר באים מתחום מדעי מחשב או הנדסה, רק 11% של מנהלי מוצר החלו את הקריירה שלהם בניהול מוצר. מנהלי המוצר הם מעריצים גדולים של MBAs. מחפש לשכור מנהל מוצר? נסה לגנוב אחד מ R & D. אם אתה מחפש עבודה לניהול המוצר הראשונה שלך? ייתכן שיהיה קל יותר לנסות בחברה באמת גדולה כל כך שלא ישים לב שאינך יודע דבר.

Comments


bottom of page