top of page

פורטל ידע

הבעיה הגדולה ביותר של CDOs איך לגרום לעמיתיהם להבין את תפקידם

ערך: אריה עמית

יועץ אסטרטגי וחבר נשיאות הלשכה


 מנהלי נתונים ראשיים (CDOs) מתמודדים עם מספר אתגרים, כולל דרישות חדשות מ – AI, אבל הם חייבים גם למכור את הערך של העבודה שלהם לעמיתיהם שלא בטוחים מה CDOs בעצם עושים.


למנהלי נתונים ראשיים יש הרבה על מה לחשוב בימים אלה. בראשית, עליהם להבטיח שימוש אחראי ותואם בנתוני הארגונים שלהם מול סביבות רגולטוריות מורכבות יותר ויותר ברחבי העולם. כעת, CDOs  מוצאים את עצמם תחת לחץ נוסף לוודא שהנתונים הארגוניים מדויקים ומלאים, כאשר חברות משיקות פרויקטים של בינה מלאכותית גדל ה"רעב" לנתונים מטויבים ונגישים.


בנוסף לכל זה, ייתכן ש-CDOs עוברים קצת משבר זהות. נראה שהרבה עמיתים לעבודה לא מבינים מה הם עושים. בסבך משרות ה C-suite המסורתיות והחדשות - CAIO, CXO, CHRO, CTIO, CPO ועוד כמה מביניהם - כשלושה רבעים מה- CDOs  מאמינים שהעבודות שלהם פחות מובנות מעבודות אחרות ברמת C בארגונים שלהם .

כך עולה גם מהדו"ח שנערך לאחרונה על ידי AWS והמבוסס על סקר של CDOs, אחת הסיבות שהתפקיד עשוי להיות מובן לא נכון, אומר הדו"ח, היא משום שהוא חדש יחסית. עמדת CDO צברה תאוצה לראשונה בסביבות 2008, כדי להבטיח איכות נתונים ושקיפות כדי לעמוד בתקנות בעקבות משבר האשראי לדיור של אותה תקופה.

לתפקיד ה-CDO חסרה גם הגדרה סטנדרטית של אחריות, מה שעלול להוסיף לבלבול, הגדרה אפשרית אחת של ה-CDO היא "מנהל בארגון האחראי על הניהול והשימוש בנתונים, כולל ניתוח נתונים , כרייה ועיבוד". במקרים רבים, CDOs  מתמקדים ביעדים עסקיים, אך במקרים אחרים, יש להם תפקידים עסקיים וטכנולוגיים שווים.

בארגונים רבים, הנתונים נמצאים בSilos, כאשר צוותים פנימיים כגון מכירות ו-HR טוענים כל אחד לבעלות על הנתונים שהם עובדים איתם, ונתוני לקוחות נחשבים לעתים קרובות נפרדים מנתונים פנימיים אחרים.


ה Silos המאיימים

חלק מתפקידו של ה-CDO הוא לשבור את ה Silos  ולשנות את הנוהג של אגירת נתונים ביחידות בודדות של החברה, המושג הזה של נתונים משולבים לעומת Silis הוא משהו שונה עבור חברות. התפיסה הזו שהנתונים הנמצאים בכוחם לכרות אותם לטובת העסק היא שונה. זו דרך חשיבה חדשה.

ארגונים רבים רק מתחילים לאמץ את הרעיון של נתונים כנכס עסקי אסטרטגי, יש יותר ויותר התמקדות בלהיות "מונע נתונים". זה באמת מניע קיימות ומהווה מנוע צמיחה שעוזר לפתח יתרון תחרותי.

עד שארגונים יבינו את הערך של הנתונים שלהם, תפקיד ה-CDO יובן לא נכון. ייתכן ש-CDO לא יוערכו עד ההבנה שהנתונים חשובים, אם לא באותה מידה, למעשה אפילו יותר מהטכנולוגיה, כי הנתונים הם המקום שבו מתקבלות החלטות החברה.

נתוני החברה יכולים להניע את אסטרטגיית היציאה לשוק שלה. עם הנתונים הנכונים, חברה יכולה לדעת אם היא משווקת את מוצריה לפלח הנכון של השוק. לדוגמה, חברה אחת כיוונה את המוצר שלה לשוק ה- SMBs,  אך לאחר בחינת הנתונים שלה, היא הבינה ששוק הארגונים הגדול הוא העתיד שלה.


ה AI " אוכל" נתונים לארוחת בוקר

כיום, הבטחת איכות הנתונים  ונפח נתונים נאות  הפכו לבעלי חשיבות עליונה, ככל שיותר ארגונים מתנסים או משיקים פרויקטים של. AI חלק מהאתגר הוא ללכוד את הכמות הנכונה של נתונים הדרושים כדי להכשיר מודלים של שפה גדולים למשימות מיוחדות בכל ארגון.

סקר שנערך לאחרונה על ידי גרטנר בקרב CDOs ואנשים בתפקידים דומים מצא ש-61% מהארגונים חושבים מחדש על אסטרטגיות הנתונים שלהם בגלל הכוח המשבש שהוא בינה מלאכותית. גרטנר קוראת ל, CDOs  לאנליסטים הראשיים ולמנהלי הנתונים לעבוד על הרחבת השפעתם בתוך הארגונים שלהם או להתמודד עם הסיכוי להיטמע בצוותי טכנולוגיה פנימיים.

חלק מהרחבת ההשפעה הוא לעזור לעמיתים לעבודה ולמנהלים להבין את התפקיד. חלק מאי ההבנה בנוגע ל CDO עשויה לנבוע מדרגי הדיווח המרובים שעמדת ה-CDO יכולה ליפול אליהם. במקרים מסוימים, ה-CDO מדווח למנכ"ל, ובמקרים אחרים מדווח ל,CIO או למנהל המוצרים הראשי.

בנוסף, ההיקף והאחריות של התפקיד משתנים מאוד בין חברות, התפקיד מפעיל את הסולם מלהיות תפקיד מסורתי מאוד ממוקד IT המכוון לניהול נתונים, לכזה ששוכן בעסק וממוקד ביישום נתונים ליצירת ערך, אני צופה שנראה את התפקיד מתגבש בשנים הקרובות, תוך הטיה ליצירת ערך.

בארגונים מסוימים CDOs עשויים אפילו להיחשב לתפקידי מעבר כדי לעזור לנווט בארגון המתמקד בניהול נתונים מחדש. לאחר המעבר, ה-CDO עשוי להיקלט בצד הבינה המלאכותית של החברה, והחלקים האסטרטגיים של התפקיד עשויים להיות מועברים למנהלים עסקיים בעלי יכולת הבנה של הנתונים.

מקור נוסף לבלבול הוא משום שמנהל אסטרטגיית הנתונים של הארגון אינו יכול להיקרא .CDOמוביל הנתונים מכונה לפעמים אנליסט הנתונים והניתוח הראשי או פשוט האנליסט הראשי, ויכולה להיות חפיפה או מיזוג של התפקיד עם מנהל ה-AI הראשי , ה-CTO, ה-CIO או תפקידים אחרים. ה-CDO נוטה להפוך לתפקיד נפרד כאשר חברות מגיעות לכמיליארד דולר במכירות שנתיות.


טכנולוגיה היא לא נתונים

בעוד ש-CIO ו-CDOs צריכים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק, CIOs בדרך כלל מתמקדים יותר בטכנולוגיה, בעוד CDOs מתמקדים באסטרטגיות נתונים, הרבה פעמים, חברות חושבות שהן מונעות ע"י נתונים, אבל הן לא כאלה, הפוקוס היה בעיקר סביב טכנולוגיה וטרנספורמציה דיגיטלית.

התפקיד התפתח בשנים האחרונות מתוך הכרה בערך נתוני החברה ובחשיבות הדיוק והזמינות שלהם. ובכל זאת, עם נתונים, כמו מידע צרכני, הזקוקים לטיפול מיוחד, CDOs חייבים לקיים קשרים קרובים עם מנהלי הפרטיות הראשיים, CTOs ו.CISOs, 

חלק מהעבודה היא חיבור בין תרבויות שונות באופן משמעותי שיכולות להתפתח בין צוותי טכנולוגיה וצוותים עסקיים. CDOs צריכים לחשוב על עצמם גם כמובילים עסקיים וגם כמובילי טכנולוגיה. צריך להגן על הנתונים של חברות, וחברות צריכות להיות מסוגלות לנצל את הנתונים שיש להן, צריך לבנות את הגשרים האלה.

Comments


bottom of page