top of page

פורטל ידע

אסטרטגיות יעילות לגישור על פער המיומנויות הדיגיטליות


מאת: ניב יוסיפון, סמנכ"ל הסחר ומנהל הפעילות של חברת מפעיל, נציגת Dynabookבישראל
 בסביבה העסקית המהירה של היום, המונעת טכנולוגיה, יש צורך בכוח עבודה עם מיומנויות דיגיטליות חזקות להצלחה. אבל, מה אם קצב ההתקדמות הטכנולוגית מהיר יותר מהקצב שבו העובד הממוצע מסוגל לרכוש את המיומנויות הנדרשות לשימוש בשירותים החדשים האלו, קיים חסם משמעותי לצמיחה. אז מה עושים?


ככל שעסקים מסתמכים יותר ויותר על טכנולוגיות חדשות כדי להניע חדשנות ופרודוקטיביות, הדרישה לעובדים מיומנים בכישורים דיגיטליים גוברת. להלן כמה כיוונים והצעות שיאפשרו לגשר על פער המיומנויות הדיגיטליות בחברות במהלך השנה הקרובה.


ארגונים רבים מתקשים למצוא עובדים בעלי כישורים טכניים דרושים, מה שמוביל למחסור במיומנויות דיגיטליות במגזרים רבים. הדבר נובע, בין היתר, גם מהשיבוש המתרחש אם חברה ספציפית לא מצליחה לרתום טכנולוגיות חדשות באופן שיאפשר לה להתאים את עצמה ביעילות לתנאי השוק והלקוחות המשתנים. במונחים בסיסיים, אם קצב ההתקדמות הטכנולוגית מהיר יותר מהקצב שבו העובד הממוצע מסוגל לרכוש את המיומנויות הנדרשות לשימוש בשירותים החדשים האלו, קיים חסם משמעותי לצמיחה.


אז כיצד ארגון או חברה יכולים לפתח את הכישורים הדיגיטליים של הצוותים שלהם?

בסביבה העסקית המהירה של היום, המונעת מטכנולוגיה, יש צורך בכוח עבודה עם מיומנויות דיגיטליות חזקות להצלחה. חברות יכולות לשפר את הכישורים הדיגיטליים של העובדים שלהן במספר דרכים, אך התוצאות הטובות ביותר מושגות על ידי שילוב של יוזמות משאבי אנוש עם תמיכה טכנית.

השקעה בתשתית IT טובה יותר

השקעה ב-IT היא מרכיב קריטי בניהול הטרנספורמציה הדיגיטלית של עסקים. זה עוזר להבטיח שלעובדים יהיו הכלים והמשאבים הדרושים להם כדי לבצע את תפקידיהם ביעילות ולחדש כדי לעמוד בקצב הטכנולוגיות המתפתחות. אם ארגונים ישתמשו בטכנולוגיות מדור קודם, העובדים לא יוכלו לפתח מיומנויות בהתאם לכלים הדיגיטליים המעודכנים ביותר, מה שאומר שהפער בכישורים הדיגיטליים רק יגדל. זו הסיבה שחשוב להמשיך ולהשקיע ב-IT ולאמץ את הטכנולוגיה של הדור הבא כדי להדביק את הפער.

מעבר לציוד העובדים בכלים אלה, חברות חייבות גם לספק הזדמנויות הכשרה מתאימות כדי לעזור לצוות שלהן להבין ולנצל בצורה הטובה ביותר את הטכנולוגיות החדשות הללו. זה כולל קורסי הכשרה מקוונים המאפשרים לעובדים להשתלט על מסלול הקריירה שלהם, לצמוח בתוך החברה שלהם ושוב, להימנע מפער גדל והולך במיומנויות דיגיטליות. בנוסף, השקעות IT יכולות לעזור לחברות להישאר תחרותיות בכלכלה הדיגיטלית וגם למשוך ולשמר את הכישרונות הטובים ביותר - מכיוון שהן קשורות באופן מהותי לחוויית העובדים.

ציוד העובדים בהתקני החומרה הנכונים ופונקציונליות התוכנה יכולים לעשות שינוי ברמת שביעות הרצון שלהם, ובתמורה, לשפר את יכולת ונכונות העובדים לשפר את המיומנויות שלהם. זה יכול לכלול מתן מחשבים ניידים קלים לעובדים היברידיים, כמו גם אביזרים כגון מקלדת נוחה, עכבר ואוזניות לשיחות וידאו כדי להבטיח שיש להם חווית שימוש טובה וירגישו נתמכים ללמוד. כל זה יכול לסייע מאד לצמצום פער הכישורים הדיגיטליים, מעורבות כוללת בעבודה ושיפור ביצועים.


אימונים מותאמים אישית יותר

דרך נוספת שחברות יכולות לטפל במחסור במיומנויות דיגיטליות היא באמצעות תוכניות הדרכה ופיתוח IT. על ידי מתן הזדמנות לעובדים ללמוד טכנולוגיות חדשות ולשפר את הכישורים הקיימים שלהם, חברות יכולות לפתח כוח עבודה בעל ידע דיגיטלי רחב יותר.


על פי מחקר של מקינזי, הזמן המושקע בשימוש במיומנויות טכנולוגיה מתקדמות יגדל בעד 50% במהלך העשור הבא. נתון זה מדגיש את החשיבות של השקעה בתכניות הכשרה ופיתוח IT כדי למשוך את הכישרונות הדרושים ולפתח כישרונות קיימים ולהתחרות בכלכלה הדיגיטלית.


חברות יכולות לנקוט בשתי גישות עיקריות למתן הדרכה זו לעובדיהן:


  • תוכניות הכשרה פנימיות, הניתנות להתאמה אישית כדי לענות על הצרכים הספציפיים של הארגון. זה יכול להיות פתרון חסכוני מכיוון שהוא ממנף משאבים ומומחיות קיימים כדי להעביר את ההדרכה.

  • שיתוף פעולה עם ספקי הדרכה חיצוניים או תשלום עבור קורסים ספציפיים שיכולים לספק שפע של ידע וניסיון בתעשייה, אך יהיו יקרים יותר.


בשני המקרים, חשוב להתאים מפגשי הכשרה עם תכנים הרלוונטיים למיומנויות של כל עובד ועובדת, על מנת להבטיח שיענו על צרכי החברה והעובדים כאחד.


תוכניות לתארים מתקדמים

בנוסף להכשרת IT, חברות יכולות לשקול תוכניות גיוס בוגרים כדי לעזור להתמודד עם המחסור במיומנויות דיגיטליות ולעודד עובדים חדשים להיכנס למגזר הטכנולוגי. בהתחשב בכך שעובדים צעירים יותר זכו לחשיפה מוקדמת לעולם הדיגיטלי, יש טענה שהם יכולים להסתגל במהירות ולהיות מיומנים יותר בטכנולוגיות חדשות.


מצד שני, תוכניות לתארים מתקדמים מציעות הזדמנות להביא נקודות מבט חדשות לכוח העבודה שיכולות לשפר תהליכים או מוצרים מסוימים. חברות יכולות למשוך כישרונות חדשים ונקודות מבט חדשות כדי לעזור לפתח את הדור הבא של אנשי מקצוע דיגיטליים - ולהציג כישרונות מגוונים יותר כדי להניע חדשנות ברחבי החברה.

אופטימיזציה של עבודה היברידית

אסטרטגיה נוספת שבה חברות יכולות להשתמש כדי לנהל מחסור במיומנויות דיגיטליות היא אימוץ או שיפור רשמי של מודל העבודה ההיברידית שלהן. בעבודה היברידית, לעובדים יש את הגמישות לעבוד הן במשרד והן מרחוק, בהתאם לצרכים ולהעדפות שלהם, מה שירחיב את מאגר הכישרונות הזמין.


מחקר Future of Work של Accenture גילה כי 85% מהמשיבים המאמינים שהם יכולים להיות פרודוקטיביים "מכל מקום" מתכננים גם להישאר נאמנים למעסיק הנוכחי שלהם ולהישאר איתו לטווח ארוך, תוך הפגנה רמה ברורה של נאמנות עבור מי שמתחשב בעובדה שלהם. עבודה היברידית יכולה באמת לתמוך בפיתוח מיומנויות דיגיטליות ולהראות לעובדים שהמעסיקים שלהם משקיעים בפיתוח אישי.

לסיכום - חברות יכולות לנהל ביעילות מחסור במיומנויות דיגיטליות באמצעות שילוב של הכשרת IT, תוכניות גיוס בוגרים ועבודה היברידית, כמו גם לצייד אותן בטכנולוגיות העדכניות ביותר לחיזוק ההכשרה. על ידי השקעה במיומנויות הדיגיטליות של העובדים, חברות יכולות ליצור כוח עבודה מוכשר, יעיל ומותאם יותר שיעזור להגביר את הביצועים הכוללים בטווח הארוך.

Comments


bottom of page